Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ogłoszona
\

W dniu 13 września 2012 r. ogłoszona została ustawa z dnia 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. poz. 1016). Ustawa wprowadza m.in. elektroniczny sposób potwierdzania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej oraz przeniesienie na NFZ ryzyka ponoszenia kosztów świadczeń udzielonych osobom nieuprawnionym.

Od początku 2013 r. pacjent będzie mógł udowodnić prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej podając PESEL zamiast przedstawiania druku ZUS RMUA. Placówki służby zdrowia będą mogły, na podstawie danych zawartych w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych, uzyskać elektroniczne potwierdzenie prawa pacjenta do świadczenia zdrowotnego w ramach ubezpieczenia w NFZ. Jeśli jednak nie będzie możliwości potwierdzenia prawa do ubezpieczenia numerem PESEL, pacjent będzie mógł przedstawić dotychczasowy dokument, np. druk ZUS RMUA, legitymację rencisty lub emeryta. Może też złożyć oświadczenie, że jest ubezpieczony.

Ustawa przewiduje również przeniesienie na NFZ ryzyka ponoszenia kosztów usług medycznych udzielonych osobie nieuprawnionej. Jeśli placówka medyczna udzieli świadczenia pacjentowi, którego prawo do usługi zostało potwierdzone, a później okaże się, iż nie był on jednak ubezpieczony, to Fundusz nie będzie mógł odmówić jej rozliczenia.

Ustawa zawiera też zmiany w zakresie zgłaszania do ubezpieczenia zdrowotnego i wyrejestrowania z ubezpieczenia członków rodziny, a także poszerzenia zakresu danych przekazywanych do Funduszu przez ZUS i KRUS.

Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2013 r.

Opracowanie: Weronika Adamczyk

Źródło: www.dziennikustaw.gov.pl, stan z dnia 14 września 2012 r.

Data publikacji: 14 września 2012 r.