Projekt przewiduje zmianę załącznika nr 1 „Wykaz wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń chemicznych i pyłowych czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy” w części B „Pyły” lp. 13 w brzmieniu:
Pyły drewna: a) pyły drewna – frakcja wdychalna (1) – najwyższe dopuszczalne stężenie: 4 mg/m3; b) pyły drewna buku i dębu – frakcja wdychalna (1)(5) – najwyższe dopuszczalne stężenie: 2 mg /m3, gdzie: przywołana w odnośniku 1 frakcja wdychalna oznacza frakcję aerozolu wnikającą przez nos i usta, która po zdeponowaniu w drogach oddechowych stwarza zagrożenie dla zdrowia, a z odnośnika 5 wynika, że wartość tego NDS dotyczy również pyłów mieszanych zawierających pyły buku i dębu.
Zmiana przepisów ma być odpowiedzią na szereg problemów, które zgłaszane były w ostatnim czasie przez stowarzyszenia przemysłu drzewnego i producentów płyt drewnopochodnych. Uwzględnia ona ponadto wyniki dodatkowej analizy przeprowadzonej z udziałem m.in. Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego oraz Międzyresortowej Komisji do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy.
Rozporządzenie zmieniające miałoby wejść w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia.

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.