Dotąd zastępowalność uznawana była za zaistniałą w sytuacji, kiedy jeden pracownik jechał na miejsce innego pracownika zatrudnionego w tej samej firmie. Nowa wersja Praktycznego Poradnika wprowadza trzy kolejne reguły, kiedy zastępowalność ma miejsce:
1. zastępowalność pracowników, którzy pracują dla jednej firmy, ale dla jej różnych oddziałów w różnych krajach;
2. zastępowalność pracowników, którzy pracują dla różnych firm z tego samego kraju;
3. zastępowalność pracowników zatrudnionych w dwóch różnych firmach z dwóch różnych krajach.
Wprawdzie Praktyczny Poradnik Komisji Administracyjnej nie stanowi źródła prawa, ale jest wiążący dla ZUS, a rozpoczęcie jego stosowania będzie miało bezpośrednie przełożenie na działalność polskich firm świadczących swoje usługi za granicą. Odmówienie przez ZUS poświadczania formularzy A1 będzie skutkować całkowitym zablokowaniem delegowania pracowników. Praktyczny Poradnik dopuszcza nawet wycofywanie poświadczonych formularzy z mocą wsteczną.
Sprawa zapisów Praktycznego Poradnika będzie szczegółowo omawiana na konferencji "Delegowanie pracowników w kontekście zmian prawnych i demograficznych we współczesnej Europie", która odbędzie się 29 października br. w Warszawie. Do udziału w panelu III: Praktyczne aspekty delegowania pracowników zostali zaproszeni przedstawiciele ZUS i MPiPS. Weźmie w nim udział również mec. Richard Pietrzyk z Polskiej Izby Gospodarczej w Niemczech. W trakcie panelu zostanie omówione również zagadnienie delegowania pracowników na podstawie art. 13 Rozporządzenia nr 883/2004 oraz przypadki szczególne delegowania na przykładzie porozumień dwustronnych między Polską a Niemcami (uzgodnienia między ZUS a DVKA).
Źródło:www.sao.org.pl