Prawo do świadczenia wychowawczego z rządowego programu „Rodzina 500+” jest ustalane na dany okres świadczeniowy. Obecny trwa od 1 października i potrwa do 30 września 2018 roku. Oznacza to, że ci, którzy korzystali już ze świadczenia w poprzednim okresie, również muszą złożyć nowy wniosek.

 

Przyjmowanie wniosków zaczęło się już dwa miesiące temu. Cały czas można jeszcze uzyskać świadczenie na kolejny okres, ale na wypłatę świadczenia z wyrównaniem od października mogą liczyć tylko te rodziny, które złożą wniosek o wsparcie najpóźniej do końca października.

 

Złożenie wniosku w październiku spowoduje, że ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego i jego wypłata za październik, listopad i grudzień nastąpi nie później niż do 31 grudnia.

 

Ci, którzy się spóźnią, otrzymają świadczenie, ale ustalone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące w ramach obowiązującego okresu świadczeniowego. Na przykład: gdy wniosek zostanie złożony w listopadzie, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata świadczeń, przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, następuje do dnia 31 stycznia następnego roku. Jeśli zaś wniosek zostanie złożony w okresie od 1 grudnia do 31 stycznia następnego roku, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata świadczeń, przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku.

 

W mediach pojawiły się informacje o możliwości opóźnień w wypłatach świadczenia z programu „Rodzina 500+” z winy gmin. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szybko zdementowało te doniesienia i podkreśliło, że monitoruje, wspólnie z wojewodami, proces wydawania decyzji przez gminy. Na 24 października złożono ponad 2,5 mln wniosków i wydano ok. 2 mln decyzji. Prawidłowo wypełnione wnioski sierpniowe mają gwarancję decyzji i wypłaty jeszcze w październiku. Jak natomiast wynika z informacji zebranych w podwarszawskich gminach jedyną możliwą przyczyną opóźnień są braki w składanych wnioskach. Dotyczą one sytuacji samotnych rodziców i uzyskiwanych dochodów. Według pracowników urzędów gminnych niektóre osoby nie zgłaszają się w celu ich uzupełnienia, mimo wysyłanych powiadomień i ponagleń. Tylko w takich sytuacjach dochodzi do opóźnień, ale nie z winy gmin.

Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć bezpośrednio w gminie, wysłać pocztą lub on-line: za pomocą portalu informacyjno–usługowego MRPiPS Emp@tia, bankowości elektronicznej, profilu zaufanego oraz Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).