Czy zapytałbyś kandydata na rozmowie rekrutacyjnej na stanowisko inżyniera oprogramowania o oszacowanie liczby samochodów przejeżdżających przez most w godzinach szczytu? Nie? Cóż, aplikujący do giganta social media, firmy Facebook Inc., muszą przygotować się na tego typu pytania.
Firma Facebook Inc., właściciel portalu społecznościowego, znana jest z niecodziennych i czasem kontrowersyjnych rozwiązań. Niedawno dowiedzieliśmy się, że dział kreatywny w głównej siedzibie firmy pracuje w 15 stopniach Celsjusza, aby stymulować kreatywne rozwiązania. Tymczasem okazuje się, że rekrutacja na stanowiska programistyczne i analityczne do Facebooka wygląda równie oryginalnie.
Na stronie Glassdoor zrzeszającej inżynierów oprogramowania, analityków, product managerów i specjalistów baz danych powstała lista najdziwniejszych pytań, z jakimi przedstawiciele tych zawodów spotkali się podczas rozmowy rekrutacyjnej do Facebooka. Oto niektóre z nich:
1. Ile urodzinowych postów pojawia się na Facebooku każdego dnia? - pytanie skierowane do specjalisty ds. baz danych.
2. W jaki sposób dowiedziałbyś się, ile samochodów przejeżdża danym mostem w godzinach szczytu? – rozmowa rekrutacyjna na inżyniera oprogramowania
3. Próbujesz okraść dom. Wiesz, że w każdym z domów jest spora ilość gotówki. Twoim zadaniem jest wyniesienie jak największej ilości gotówki, przy czym nie możesz okraść domu, który przylega do już poprzednio zrabowanego. Co robisz? – zadanie rekrutacyjne podczas rozmowy na stanowisko inżyniera oprogramowania.
4. Ile odkurzaczy znajduje się na terenie Stanów Zjednoczonych? – pytanie podczas rozmowy na stanowisko analityka ryzyka.
5. Ile Big Mac'ów rocznie sprzedaje McDonald's w USA? – pytanie skierowane do specjalisty ds. baz danych.
6. Przespaceruj się ze mną przez Google Maps. Co działa, a co trzeba poprawić? – zadanie dla product designera.
7. W jaki sposób można skonfigurować i przeprowadzić rozmowę w tym pokoju? – pytanie podczas rozmowy na stanowisko producenta treści.
8. Przeprojektuj pilot do telewizora – zadanie dla product designera.
9. Ile skrzynek pocztowych mamy w San Francisco? – rozmowa z analitykiem ryzyka.
10. Jakich pytań na tej rozmowie od nas oczekiwałeś, których jeszcze nie zadaliśmy? – pytanie skierowane do analityka.
11. Co byś zrobił, żeby przyspieszyć Facebooka? – pytanie dla ubiegającego się o staż na stanowisku inżyniera oprogramowania.
12. Masz dwie żarówki i 100-piętrowy budynek. Chcesz znaleźć piętro, z którego upuszczona żarówka roztrzaska się, gdy upadnie. Znajdź właściwe piętro przy jak najmniejszej ilości prób (i stłuczonych żarówek) – zadanie dla inżyniera oprogramowania.
13. Wybierasz się w podróż samolotem do Seattle. Chcesz się dowiedzieć, czy powinieneś zabrać ze sobą parasol. Dzwonisz do trzech losowo wybranych znajomych, którzy mieszkają w Seattle i każdego z nich pytasz, czy pada u niego deszcz. Każdy z przyjaciół ma 2/3 szansy, że mówi prawdę i 1/3, że kłamie. Wszyscy trzej mówią, że w Seattle pada. Jakie jest prawdopodobieństwo, że istotnie w Seattle zastanie cię deszcz? – zadanie skierowane do specjalisty ds. baz danych.
Co ciekawe, na portalu Glassdoor użytkownicy oceniają trudność rekrutacji do poszczególnych firm. Facebook otrzymał notę 3,2 w pięciostopniowej skali, gdzie 5 oznacza najwyższy stopień trudności. Wygląda na to, że rozmowa rekrutacyjna w Facebooku jest łatwiejsza niż chociażby w Google (3,4/5) i Apple (3,2/5), ale trudniejsza niż w Yahoo (3/5).
Więcej: www.hrmasia.com/content/revealed-unusual-interview-questions-facebook
Źródło: www.hrmasia.com, stan z dnia 19 października 2015 r.