Czy można wręczyć pracownikowi wypowiedzenie w dzień wolny od pracy sobotę?
Czy może wypowiedzenie podpisać prokurent?
 
Odpowiedź: wypowiedzenie umowy o pracę w dniu harmonogramowo wolnym od pracy jest dopuszczalne i pracownik nie jest w tym czasie chroniony. Prokurent może podpisać wypowiedzenie umowy o pracę, jeżeli nie istnieją przesłanki wyłączające dokonanie tej czynności prawnej.


Uzasadnienie: wypowiedzenie umowy o pracę w dniu harmonogramowo wolnym od pracy jest dopuszczalne i pracownik nie będzie chroniony przed takim wypowiedzeniem. Zdaniem Sądu Najwyższego zawartym w wyroku z dnia 12 lipca 2012 r., II PK 301/11, M.P.Pr. 2012, nr 11, poz. 588-590; czas wolny, który wynika z norm o czasie i równoważeniu ich z odpoczynkiem, który przypada w zwykły dzień pracy nie jest inną usprawiedliwioną nieobecnością w pracy, o której mówi art. 41 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502) – dalej k.p., nawet jeśli trwa całą dniówkę (nieprzerwanie).

Odpowiadając na drugie z postawionych pytań należy wskazać, że zgodnie z art. 1091 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 121) - dalej k.c. prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Nie można ograniczyć prokury ze skutkiem wobec osób trzecich, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej(art. 1091 § 2 k.c). Zawieranie w imieniu mandanta (reprezentowanego) umów o pracę z jego pracownikami, czy podpisywanie wypowiedzeń  niewątpliwie mieści się w zakresie pojęcia „czynności pozasądowe związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa”, o którym mowa w art. 1091 § 1 k.p.

Należy jednak wspomnieć o innej kwestii podstawowej, ważnej z punktu widzenia organizacji spółki. Jeżeli prokurent został ustanowiony jako prokurent samoistny, ale z ograniczeniem prokury do zakresu spraw wpisanych do rejestru oddziału przedsiębiorstwa (prokura oddziałowa – art. 1095 k.c), to wtedy taki prokurent nie może wykonywać czynności sądowych i pozasądowych, o których mowa w art. 1091 § 1 k.c.

Biorąc zatem powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że w celu jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy prokurent, w tym konkretnym przypadku, może być zakwalifikowany jako upoważniona do złożenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę w imieniu pracodawcy, niezbędna jest analiza np. statutu spółki. (por. wyrok SN z dnia 8 grudnia 2005 r., I PK 125/05, OSNP 2006, nr 21-22, poz. 322). 

Autor: Anna Sokołowska

Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.