Sposób pracy dynamicznie ewoluuje, a w centrum zainteresowania staje pracownik. To jego potrzeby i oczekiwania nadają kształt rozwiązaniom dedykowanym nowoczesnej przestrzeni office.

Orgatec Modern Office &amp Facility to wydarzenie, które swoją formułą już dawno przestało przypominać tradycyjne targi meblarskie. Konwencja przedsięwzięcia oraz jego skala ewoluowała do formy globalnej platformy biznesowej, umożliwiającej wymianę wzajemnych pomysłów i doświadczeń osób związanych z aranżowaniem przestrzeni biurowej na całym świecie. Tegoroczne spotkania, które odbyły się w Kolonii w dniach 25-29 października, gromadząc ponad 670 wystawców z 40 krajów, stały się punktem wyjścia do rozważań nad ideą współczesnego biura.

Biuro kompletne

Oferta wystawców tegorocznych targów Orgatec pokazała pewną stabilizację trendów. Prezentowane były głównie rozwiązania, które w coraz lepszy sposób wspierają pracownika i pozwalają na tworzenie ergonomicznych stanowisk, m.in. biurka do pracy w trybie sit and stand czy systemy poprawiające akustykę open space. Jednak, jak zauważa Zuzanna Mikołajczyk, w najbliższej przyszłości wyzwaniem dla branży będzie dostosowanie mebli i przestrzeni do nowej specyfiki pracy. - Spotkania w Kolonii pokazały, że wciąż dominuje myślenie o pojedynczym stanowisku pracowniczym, podczas gdy sposób korzystania z biura już znacznie ewoluował. Rośnie mobilność jego użytkowników, którzy coraz rzadziej spędzają osiem godzin przy biurku. Chętniej korzystają z rozwiązań, które wspierają ich zależnie od specyfiki aktualnie realizowanego zadania. Zauważalnie rośnie także grupa przedsiębiorstw, które umożliwiają pracę zdalną, dlatego na rynku pojawia się coraz więcej biur, które decydują się np. na tzw. hot desking, czyli dzielone stanowiska pracy. Co więcej, realizowany przez nas projekt badawczy poświęcony idei smart workingu, pokazuje gotowość firm na wdrożenie modelu pracy, w którym m.in. nacisk położony jest na efekty, a nie fizyczną obecność przy biurku i ilość przepracowanych godzin. Dlatego kolejnym krokiem dla branży powinno być odejście od myślenia o produkcie jako takim, na rzecz kompleksowego podejścia do koncepcji biura i jego roli w kontekście specyfiki działania jego użytkowników - dodaje Zuzanna Mikołajczyk, Mikomax Smart Office. - Firmy będą potrzebowały wsparcia w zarządzaniu zmianą i umiejętną rearanżacją istniejącej przestrzeni. Nie ulega bowiem wątpliwości, że biuro, to miejsce, które powinno być szyte na miarę potrzeb pracownika.

Nowa wizja biura

Na łatwe dopasowanie istniejącej przestrzeni do potrzeb organizacji pozwalają zaprezentowane na targach nowości Mikomax Smart Office: #Hush Phone i #Hush Closed, czyli wersje systemu kabin tworzących mini-strefy. Są odpowiedzią na potrzebę komfortu akustycznego pracowników. #Hush Phone dedykowany jest indywidualnej pracy, wydzielając miejsce do rozmów telefonicznych czy videokonferencji. Zapewnia izolację od hałasu przestrzeni otwartej, ale też gwarantuje, że jej użytkownik nie rozprasza reszty zespołu, co znacząco wpływa na swobodę rozmowy. Projekt wyposażony jest w rozkładany stolik, a czujnik ruchu uruchamia oświetlenie oraz wentylację, która wpływa na komfort pracy w #Hush Phone. Z kolei #Hush Closed sprawdzi się np. w kameralnych spotkaniach członków zespołów projektowych. Zastosowanie szklanych drzwi maksymalizuje izolację akustyczną i zwiększa poufność rozmów, przy jednoczesnym zachowaniu widoku na resztę biura i dostępu do światła dziennego. Rozwiązanie zajmuje szerokość dwóch standardowych biurek, dzięki czemu może być wykorzystane nawet w niewielkich pomieszczeniach. Oba rozwiązania zachowują podstawową zaletę #Hush, czyli uniwersalność i mobilność - możliwość szybkiego i łatwego przestawiania, bez potrzeby demontażu. Co więcej, dzięki kompaktowości z łatwością mogą być włączone w istniejące biuro, nadając mu dodatkową funkcjonalność, bez konieczności pełnej rearanżacji.

Granica się zaciera: (home) office

Orgatec 2016 pokazały umocnienie się istniejących trendów nie tylko biorąc pod uwagę ich funkcjonalność, ale też estetykę. Zdecydowanie najmocniej eksponowane były rozwiązania wykonane z naturalnych materiałów. Pojawiło się zauważalnie więcej projektów wykorzystujących drewno, które łączone jest z tkaninami, np. filcem. Dominującą kolorystykę stanowią jasne, pastelowe barwy. Elementy, które umożliwiają tworzenie przytulnej przestrzeni były promowane dużo intensywniej niż klasyczne stanowiska pracownicze. Różnego rodzaju rozwiązania miękkie, m.in. sofy, fotele czy siedziska przeznaczone do stref relaksu czy pracy w skupieniu, również pokazują, że granica między meblami biurowymi a domowymi zaciera się. Dotyczy to również personalizacji przestrzeni pracy, która staje się wizytówką firmy. Większość nowości prezentowanych na targach daje możliwość indywidualizacji pod kątem wyboru materiału wykończenia czy koloru.

Pomimo wyraźnego zbliżenia przestrzeni biurowej do domowej, na targach brakowało produktów dedykowanych pracy w home office. - Idąc za zyskującym na popularności trendem pracy zdalnej, a także świadomością, że ergonomiczne stanowisko ma zasadnicze znaczenie dla naszego zdrowia, samopoczucia i efektywności, należy zadbać o komfortowe miejsce pracy także w domu. Jako jedyni z niewielu na Orgatec pokazaliśmy biurko NEST, które jest dedykowane właśnie przestrzeni home office - dodaje Zuzanna Mikołajczyk, Mikomax Smart Office. Oparte na tej samej technologii co system Stand Up, sprawdzi się nie tylko dla osób pracujących w domu. Intuicyjny, szybki i cichy system manualnej regulacji blatu pozwala na dostosowanie biurka do potrzeb całej rodziny - osób w różnym wieku i o różnym wzroście. NEST zostało nominowane do prestiżowej nagrody TOP DESIGN award 2016.

Źródło: www.mikomaxsmartoffice.pl, stan z dnia 23 listopada 2016 r.