Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP

W hali produkcyjnej maszyny szwalnicze podłączono do gniazdek elektrycznych umieszczonych na kratownicy pod sufitem. Na wybranych stanowiskach często odpinamy maszyny w związku z przezbrojeniami (podmienianiem maszyn), dlatego na niektórych stanowiskach korzystamy z tzw. rozdzielaczy kompaktowych, które wiszą na kablu podłączonym do kratownicy pod sufitem (na wysokości około 2,15 m od podłogi). Najczęściej kabel z rozdzielaczem kompaktowym wisi z boku maszyny, nie na drodze komunikacyjnej pracowników, ale jest to otwarta przestrzeń, więc może się zdarzyć, że pracownik wejdzie w strefę, gdzie on wisi.

Czy prawo reguluję do jakiej wysokości taki kabel z rozdzielaczem kompaktowym może wisieć nad głowami pracowników?

Odpowiedź

Z uwagi na dużą różnorodność maszyn, sposób ich wykorzystania oraz procesów, w jakich biorą udział, wytyczne odnośnie do zasilania maszyny i jej podłączenia są podane w dokumentacji technicznej dołączonej do zakupionego urządzenia.

Przepisy ogólne nakazują jedynie zabezpieczenie instalacji maszyny przed uszkodzeniem mechanicznym, odpowiednie oznakowanie oraz zapewnienie bezpieczeństwa pracownikowi obsługującemu maszynę. Nie podają parametrów wysokości umieszczenia kabli z rozdzielaczem kompaktowym.

Uzasadnienie

Zgodnie z § 53 rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) maszyny powinny być wyposażone w łatwo odróżniające się i odpowiednio oznakowane urządzenia do odłączenia od wszystkich źródeł energii. Włączenie zasilania energią nie może powodować zagrożenia dla obsługi.

Ogólne warunki bhp dotyczące instalacji elektrycznych przy maszynach według Centralnego Instytutu Ochrony Pracy mają na celu:

zapobieganie uszkodzeniom mechanicznym przewodów elektrycznych które polega na ich podwieszaniu, prowadzeniu pod osłoną, np. korytka, rury itp.

stosowanie zgodnie z przeznaczeniem osprzętu i przewodów elektrycznych oznaczonych znakiem bezpieczeństwa i posiadających aktualny certyfikat uprawniający do oznaczania takim znakiem.

zamknięcie wyposażenia elektrycznego w obudowach o wystarczającej wytrzymałości mechanicznej i stopniu ochrony IP odpowiednim do warunków użytkowania (dotyczy to także opraw oświetleniowych).

uniemożliwienie, środkami technicznymi i organizacyjnymi, otwierania szaf pod napięciem i skrzynek zaciskowych przez osoby nieupoważnione.

opisywanie i oznakowanie instalacji elektrycznych.

wyposażenie maszyn i urządzeń w wyraźnie oznaczony i łatwo dostępny główny wyłącznik zasilania.

Roman Majer, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 20 października 2014 r.