Odpowiedź

Przepisy rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2006 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu niektórych prac z zakresu gospodarki leśnej (Dz. U. Nr 161, poz. 1141) - dalej r.b.h.g.l. nie regulują zagadnienia wysokości układania zmanipulowanego drewna, niezależnie od przyjętej formy i miejsca składowania. W braku regulacji szczególnej należy posiłkować się postanowieniami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) - dalej r.b.h.p. w kwestii magazynowania i składowania. Można przyjąć, że określenie wysokości składowanego na paletach drewna będzie należało do podmiotu, u którego drewno jest składowane z uwzględnieniem stateczności palet oraz odstępów między nimi, które pozwolą na operowanie środkami transportu. Przy określeniu wysokości składowania zmanipulowanego drewna na paletach należy kierować się w szczególności zapewnieniem ich stabilności, z uwzględnieniem środka ciężkości, aby zapobiec ich wywróceniu się lub spadnięciu.

Uzasadnienie

Ogólne zasady układania drewna uregulowane zostały w r.b.h.g.l. W szczególności należy zwrócić uwagę na § 32 r.b.h.g.l., zgodnie z którym nie wolno składować drewna bezpośrednio przy drogach publicznych oraz w miejscach uniemożliwiających bezpieczny załadunek drewna, w szczególności pod liniami energetycznymi. Warto wspomnieć o zasadach wynikających z Instrukcji bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu podstawowych prac z zakresu gospodarki leśnej, wprowadzona zarządzeniem nr 36 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 24 kwietnia 2012 r. Reguluje ono w § 110 wysokość układania tzw. stosów nieregularnych dla drewna w zależności od jego długości:

do 2 m dla kłód i wyrzynków,

do 3 m dla pozostałego drewna o długości do 2 m,

do 4 m dla pozostałego drewna o długości powyżej 2 m.

Przepisy przywołanego zarządzenia regulują ponadto zasady składowania drewna na tzw. składnicach, jednak nie odnoszą się do kwestii wysokości, jaką należy przyjąć w przypadku, gdy układaniu na paletach podlega drewno zmanipulowane.

W braku szczególnych regulacji, należy w zakresie układania drewna na paletach posiłkować się przepisami r.b.h.p. Reguluje ono m.in. zagadnienia związane z magazynowaniem i składowaniem materiałów. Zgodnie z § 68 ust. 2 r.b.h.p., przy składowaniu materiałów należy określić dla każdego rodzaju składowanego materiału miejsce, sposób i dopuszczalną wysokość składowania. Wysokość palet, w tym wysokość układanych na nich materiałów jest uwarunkowana rodzajem układanego materiału, jego kształtem, masą oraz innymi czynnikami. Nie ma przepisu, z którego wynikałaby dopuszczalna wysokość składowania zmanipulowanego drewna na paletach. Można przyjąć, że wysokość, na jaką można układać drewno na paletach powinna być ustalona przez podmiot (pracodawcę), u którego drewno jest układane z uwzględnieniem takich czynników i kryteriów jak: wytrzymałości składowanego drewna na ściskanie, wytrzymałości oraz stanu technicznego palet, rodzaju stosu drewna jaki jest układany, podłoża na którym stoją palety, stabilności układanego drewna przed wywróceniem się.

Zgodnie z § 70 ust. 2 r.b.h.p., przedmioty, których wymiary, kształt i masa decydują o ich indywidualnym sposobie składowania, powinny być ustawiane lub układane stabilnie, z uwzględnieniem położenia ich środka ciężkości, tak aby zapobiec ich wywróceniu się lub spadnięciu.

Sebastian Kryczka, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 26 listopada 2016 r.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis BHP
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów