Jak podaje Randstad, do pięciu czołowych czynników decydujących o pozycji pracodawcy wśród kandydatów należą dobra pensja i świadczenia pozapłacowe (69%), dobra atmosfera (55%), bezpieczeństwo zatrudnienia (51%), ciekawe zadania zawodowe (45%) oraz równowaga między pracą, a życiem prywatnym (39%)2. Wszystkie te czynniki tracą jednak znacznie na atrakcyjności, jeśli firma nie potrafi wysłać do największych talentów jasnego komunikatu, który podkreśla jej atuty i źródła przewagi nad konkurencją. 

- W ostatnich latach obserwować można rosnące zaangażowanie firm w kampanie rekrutacyjne. Bannery na portalach rekrutacyjnych, plakaty, ulotki, spotkania na uniwersytetach czy obecność na targach pracy – to dziś standardowe narzędzia działów HR. Wciąż niewiele organizacji zdaje sobie jednak sprawę z istotnej zmiany, która zachodzi w obecnym momencie na rynku pracy. Chcąc zrekrutować najbardziej zdolnych absolwentów i doświadczonych specjalistów, trzeba się wyróżniać – przekonuje Anna Kosińska, menedżer ds. marketingu w Luxoft Poland.

Sytuacja ta sprawia, że firmy coraz częściej, aby zdobyć najlepszych specjalistów aplikujących na stanowiska w nowoczesnym biznesie, muszą wykazywać się dużą kreatywnością w zakresie promocji własnej marki.

- Działy HR coraz częściej zdają sprawę, że oprócz tego, „co” i „gdzie” komunikują, liczy się także to, „jak” prowadzą swoją komunikację. Kandydaci najbardziej ufają markom, które wyróżnią się na rynku pozytywnym i niebanalnym przekazem. A także sprawią, że osoby aplikujące o stanowiska poczują się wyjątkowe – mówi Magdalena Jóźwiak, HR Manager w Infosys BPO Poland.