Minister Wóycicka za wydłużeniem urlopu ojcowskiego
\

Sprzyjajmy zaangażowaniu mężczyzn w opiekę nad dzieckiem, powoli wydłużajmy ojcowską część urlopu – mówiła w środę Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka.

Minister Wóycicka oceniła, że rozwiązanie powalające wydłużyć płatny urlop na opiekę nad dzieckiem jest dobre, ale ważne są uregulowania szczegółowe. - To musi być urlop rodzicielski i powinna być możliwość podzielenia go na raty – podkreśliła. Wskazywała też na możliwość łączenia takiego urlopu z częściowym zatrudnieniem.

- Nie ma co zachęcać kobiet, aby zostawały dłużej w domu, jeżeli mają inne dobre opcje, bo to się wiąże z ryzykiem utraty pracy – powiedziała Irena Wóycicka. Jak oceniła, dla pracodawców także korzystniejsze będzie takie rozwiązanie, jeśli będą wiedzieli, że matka nie znika na dłuższy czas na „chorobowe, opiekuńcze”.

Minister zwróciła uwagę, że urlop powinien być rozłożony na oboje rodziców. - Chciałabym, aby przy okazji tych zmian wydłużono część ojcowską. Wiem, że jeszcze niewielu ojców z tego korzysta, ale im będzie ona dłuższa, tym częściej mogą zapadać takie decyzje o włączeniu się mężczyzn w opiekę nad dzieckiem – oceniła.

Przypomniała, że obecne przepisy przywidują dwa tygodnie urlopu ojcowskiego. - Wydłużajmy powoli ten urlop, sprzyjajmy zaangażowaniu ojców - zaznaczyła. Dodała, że wśród młodych małżeństw tworzy się moda równego podziału ról opiekuńczych i zawodowych, co z punktu widzenia funkcjonowania rodziny jest rozwiązaniem idealnym.

- Będę namawiać ministra pracy i premiera, aby jeszcze bardziej elastycznie i optymalnie podejść do tych rozwiązań wydłużenia urlopu – zaznaczyła.

Źródło: www.prezydent.pl, stan z dnia 25 października 2012 r.

Data publikacji: 25 października 2012 r.