Taki wniosek wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 27 listopada 2013 r. (sygn. akt II FSK 27/12), w którym sąd nie uwzględnił kasacji ministra finansów. Sprawa, którą rozpoznał NSA, dotyczyła firmy planującej świadczenie usługi opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi w kraju i za granicą. Zarząd spółki miał wątpliwości dotyczące rozliczenia diet wypłaconych pracownikom w przypadku oddelegowania ich poza miejsce zamieszkania. Wystąpił do ministra finansów o interpretację. Pełnomocnicy firmy uważali, że ta nie musi odprowadzać zaliczek na PIT w związku z wypłatą diet, ponieważ są wolne od podatku.
Według firmy wynika to z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. c ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.). W przypadku wypłat tych dodatkowych należności zastosowanie ma rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2013 r. poz. 167).
Interpretację dla spółki wydał dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, który reprezentował ministra finansów. Uznał, że spółka ma rację, ale tylko wtedy gdy w planowanym przez nią przedsięwzięciu związanym ze świadczeniem usług na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych jej pracownicy będą faktycznie odbywali podróż służbową. Podkreślił jednak, że zarówno pojęcie podróży służbowej, jak i regulacje dotyczące należności przysługujących pracownikom za jej czas należą do zakresu prawa pracy, a ich wykładnia nie mieści się w kompetencjach organu podatkowego.
Więcej: www.edgp.gazetaprawna.pl