Wbrew powszechnej opinii, równowaga między pracą a życiem prywatnym i elastyczność pracy nie są jedynie zmartwieniem kobiet. W rzeczywistości niektóre tego typu benefity są znacznie chętniej wykorzystywane przez mężczyzn. Mężczyźni coraz częściej twierdzą, że ich praca zostaje przerwana z powodów rodzinnych lub osobistych.

Badanie Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychologów (APA) wykazało, że mężczyźni chętniej niż kobiety (raz w tygodniu lub częściej) korzystają z następujących benefitów:

- opieka nad dziećmi (9% mężczyzn w stosunku do 2% kobiet),

- wolne z powodów osobistych (9% do 4%),

- elastyczny czas pracy (15% do 9%),

- płatny urlop (7% do 1%),

- bezpłatny urlop (9% do 3%),

- usługi ułatwiające życie, np. usługi relokacyjne i concierge (8% do 2%),

- okresy przejściowe, np. stopniowy powrót do pracy po długim urlopie (8% do 1%).

Mężczyźni częściej niż kobiety przyznają też, że sprawy osobiste przerywają im pracę. 46% mężczyzn (38% kobiet) jest zmuszona przerwać pracę, aby zająć się sprawami rodzinnymi. 64% mężczyzn (56% kobiet) przyznaje, że prowadzi prywatne rozmowy telefoniczne w godzinach pracy. Ponad jedna trzecia ankietowanych panów (35% w stosunku do 22% kobiet) podczas pracy zdalnej, wykonywanej z domu, załatwia sprawy osobiste i rodzinne.

Co ciekawe, mężczyźni częściej niż kobiety twierdzą, że praca wdziera się im w życie osobiste: 30% mężczyzn „przynosi pracę do domu” (robi tak jedynie 23% kobiet). Ponad jedna trzecia mężczyzn pracuje podczas urlopu i pozwala sprawom służbowym przerywać czas spędzany z rodziną i przyjaciółmi (31% w stosunku do 19% kobiet). 26% mężczyzn i 12% kobiet przynosi firmowe dokumenty i kontynuuje pracę podczas ważnych wydarzeń rodzinnych.

Jednocześnie mężczyźni częściej niż kobiety uważają, że ich pracodawca oferuje benefity pozwalające zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, co może wpływać na wyniki badań.

- Jest to lekcja dla pracodawców. Wiele kobiet i mężczyzn przyznaje się do problemów z równowagą praca-życie. Możliwość elastycznego ustawienia pracy i kontroli nad granicami między pracą a domem, jest kluczowa dla rozwiązania tego problemu. Gdy praca dobrze pasuje do reszty życia, pracownik jest bardziej zaangażowany i zmotywowany, czerpie większą satysfakcję z pracy i ma lepsze kontakty z innymi pracownikami. Jest też mniej prawdopodobne, że odejdzie z pracy w ciągu kolejnych 12 miesięcy – wyjaśnia David W. Ballard, dyrektor Centrum Doskonałości Organizacyjnej APA.

Badanie „Work-Life” zostało przeprowadzone przez Centrum Doskonałości Organizacyjnej Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychologów (APA) na grupie ponad 900 pełno- i półetatowych pracowników.

Więcej: hr.blr.com/HR-news/Benefits-Leave/Employee-Benefits/Survey-men-utilize-work-life-benefits-family

Źródło: www.hr.blr.com, stan z dnia 15 października 2015 r.