Taką opinię zawarł ZUS w decyzji w sprawie wniosku o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów w indywidualnej sprawie, i jednocześnie uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy.

Wnioskodawca – spółka zatrudniła od 1 czerwca 2015 r. specjalistę ds. zarządzania procesem produkcji na podstawie kontraktu menedżerskiego. Kontrakt ten został zawarty w ramach prowadzonej przez menedżera działalności gospodarczej, którą wykonuje od listopada 2014 r. Zawierając umowę ze spółką-wnioskodawcą, menedżer nie zaprzestał świadczenia usług dla innych podmiotów i osiągał z tego tytułu przychody. Spółka była więc jednym z kilku kontrahentów przedsiębiorcy.

Umowa kontraktu menedżerskiego przewiduje ustalanie planów produkcji, dbałość o osiągnięcie założonych parametrów technicznych i nadzór nad pracownikami, miejsce i czas wykonywania obowiązków, a także wysokość wynagrodzenia. Jest ono wyższe niż najniższa obowiązująca podstawa wymiaru składek z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Z kolei zatrudniający wziął na siebie odpowiedzialność za działania menedżera wobec osób trzecich, wynikające z realizacji podpisanej umowy.

Czytaj: Własna firma nie uchroni menadżera od składek z kontraktu

Zdaniem spółki, skoro menedżer osiąga przychody z działalności wykonywanej osobiście w ramach kontraktu menedżerskiego i z firmy, to występuje zbieg tytułów do ubezpieczeń umowy zlecenia i działalności gospodarczej. Pierwszym tytułem do obowiązkowego ubezpieczenia była działalność gospodarcza, a od kontraktu menedżer może opłacać składki dobrowolnie. Może również zmienić tytuł obowiązkowych składek i odprowadzać je z kontraktu menedżerskiego.  Złożył jednak oświadczenie, że nie jest taka zmianą zainteresowany, ani nie chce odprowadzania dobrowolnych składek z kontraktu. Wnioskodawca uznał więc, że z kontraktu menedżerskiego obowiązkowa jest tylko składka zdrowotna.

ZUS zgodził się z tym stanowiskiem. Zastrzegł, że kontrakt menedżerski jest umową nienazwaną, zaliczaną do umów o świadczenie usług, do których stosuje się odpowiednie przepisy o zleceniu (art. 750 KC), wymienioną w art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy systemowej. Zgodnie z tym przepisem, jest ona osobnym tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń, a nie jako wykonywana w ramach działalności gospodarczej. Tak też orzekł Sąd Najwyższy 17 czerwca 2015 r. (sygn. akt III UZP 2/15). Jednocześnie jednak ZUS przyznał, że jeśli dana osoba osiąga równocześnie przychody z działalności gospodarczej wpisanej do CEiDG, ma miejsce zbieg tytułów do ubezpieczeń określony w art. 9 ust. 2a ustawy systemowej (a w tej sprawie są), to można wybrać tytuł do odprowadzania obowiązkowych składek. W rezultacie spółka nie musi ich opłacać od wynagrodzenia z kontraktu menedżerskiego.

Decyzja ZUS Oddział w Lublinie z 7 sierpnia 2015 r., nr 892/2015

Chcesz być na bieżąco? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych