W środę związek Sierpień 80 ogłosił pogotowie strajkowe w holdingu. Natomiast w czwartek rozpoczęły się mediacje z udziałem wyznaczonego w tej sprawie mediatora. Jeżeli nie przyniosą one efektu, związkowcy mogą w referendum zapytać załogę o zgodę na strajk. Wkrótce w kopalniach odbędą się tzw. masówki informacyjne.

"Strony przyjęły regulamin mediacji, przedstawiły szczegółowo swoje stanowiska, omówiły aktualną sytuację produkcyjną oraz ekonomiczno-finansową firmy. Postanowiono wspólnie kontynuować mediacje. Pracodawca, na wniosek organizacji związkowej, zobowiązał się do przygotowania szeregu materiałów i analiz ekonomiczno-finansowych" - powiedział po spotkaniu rzecznik KHW Wojciech Jaros.

Związkowcy w listopadzie ubiegłego roku weszli z zarządem KHW w spór zbiorowy, żądając 2 tys. zł dla każdego zatrudnionego tytułem rekompensaty za brak realnych podwyżek płac w ubiegłym roku. W 2013 r. żądania rozszerzono o postulat 700-złotowej podwyżki płac od 1 stycznia tego roku. Związkowcy wskazują, że jest to suma, która wynika ze zwiększania Funduszu Płac w ostatnich latach, co jednak nie przełożyło się na realny wzrost wynagrodzenia za pracę - nawet o wskaźnik inflacji.

Poprzednie mediacje zakończono protokołem rozbieżności, podpisanym 14 lutego 2013 r. Spór zaognił się, gdy - jak mówią związkowcy - w marcu w holdingu obniżono wysokość premii. Rzecznik KHW tłumaczył, że taka a nie inna wysokość premii wynika z różnic w wynikach kopalń - prognozowanych i osiągniętych.

Związkowcy oskarżyli zarząd o utrudnianie prowadzenia sporu zbiorowego, czemu przedstawiciele spółki zdecydowanie zaprzeczyli.

Katowicki Holding Węglowy to jedna z trzech największych spółek węglowych. Skupia cztery kopalnie, wydobywające blisko 12 mln ton węgla rocznie. Zatrudnia ponad 18 tys. górników. Ubiegłoroczny zysk holdingu przekroczył 50 mln zł; spółka jest w trakcie procesu restrukturyzacji finansowej.(PAP)

mab/ ktp/ pad/