We wtorek ruszyła 12. edycja Wakacyjnej Giełdy Pracy, współorganizowana przez Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Na młodzież w wieku 16 - 25 lat czeka około tysiąca ofert zatrudnienia. Proponowane przez pracodawców wynagrodzenie to 1,5 - 2,2 tys. zł brutto.

Współorganizatorami giełdy pracy są organizacje zajmujące się problematyką rynku pracy dla młodych osób - Fundacja "Bez Względu na Niepogodę" - Młodzieżowa Agencja Pracy, Młodzieżowe Biuro Pracy Komendy Mazowieckiej OHP, Stowarzyszenie "Otwarte Drzwi" oraz Urząd Pracy m.st. Warszawy.

Z roku na rok coraz większa grupa młodych ludzi korzysta ze sprawdzonych instytucji gwarantujących, że oferowana praca jest legalna - powiedział p.o. dyrektor WUP w Warszawie Tomasz Sieradz. Praca taka wiąże się z umową, z przeszkoleniem (np. z zakresu bhp) oraz z przynajmniej minimalną płacą (1,5 tys. zł brutto).

Jak dodał, w ubiegłym roku było ok. półtora tysiąca ofert sezonowej pracy, a w tym roku nie powinno być ich mniej. Ocenił jednak, że jest to liczba niewystarczająca, żeby spełnić oczekiwania i potrzeby młodzieży.

Dodał, że pracodawcy w sezonie letnim najczęściej poszukują chętnych do prostych prac - pracowników restauracji i hal targowych, ankieterów, kolporterów ulotek i gazet, konsultantów telefonicznych, kasjerów, telemarketerów czy dostawców pizzy. Można też znaleźć oferty pracy w rolnictwie, np. przy zbiorze owoców.

Proponowane wynagrodzenie wynosi od 5 do 20 zł netto za godzinę pracy (1,5 - 2,2 tys. zł brutto miesięcznie).

Komendant Mazowieckiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Warszawie Elżbieta Popczuk powiedziała, że obecnie Hufiec ma ponad 800 różnych propozycji pracy, a w ciągu wakacji pojawią się prawdopodobnie kolejne. "W przypadku około 200 z nich stawka wynagrodzenia wynosi 20 zł za godzinę, ale bywają też takie, gdzie jest to 7,50 zł" - dodała.

Zaznaczyła, że zainteresowanie wśród młodzieży jest na tyle duże, że ofert nie wystarczy dla wszystkich.

Jak powiedziała, ze względu na możliwość dodatkowych dochodów z napiwków młodzież chętnie wybiera pracę kelnera czy barmana. Dużym zainteresowaniem cieszy się też praca w supermarketach, zwłaszcza w weekendy. Najmniej chętnych jest do roznoszenia ulotek.

Jadwiga Werbanowska z Fundacji "Bez względu na niepogodę" zaznaczyła, że młodzi decydują się na podjęcie sezonowej pracy nie tylko, by zarobić, ale też by zdobyć doświadczenie zawodowe.

"Wśród młodzieży wzrasta świadomość, że samo ukończenie szkoły to niewiele w momencie wejścia na rynek pracy. I że ich wartość jest tym większa, im więcej doświadczeń zdobyli jeszcze w trakcie nauki" - dodała.

Przy wakacyjnych pracach sezonowych mogą być zatrudniane osoby od 16. roku życia. Młodociany pracownik (w wieku 16 -18 lat) nie może pracować dłużej niż osiem godzin na dobę. Pracodawca powinien zawrzeć z nim pisemną umowę o pracę z określeniem rodzaju i warunków pracy. Umowa powinna uwzględniać rodzaj pracy i miejsce jej wykonywania, termin jej rozpoczęcia i jej wymiar oraz wynagrodzenie - w stawce godzinowej lub miesięcznej.

Oferty pracy są dostępne w Młodzieżowym Biurze Pracy OHP przy ul. Gałczyńskiego 4 (mazowiecka.ohp.pl); Młodzieżowej Agencji Pracy Fundacji "Bez względu na niepogodę" przy ul. Pięknej 3a (fbwnn.pl) oraz w Agencji Zatrudnienia Stowarzyszenia "Otwarte drzwi" przy ul. Targowej 82a (otwartedrzwi.pl).

Znaleźć je można także w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Warszawie przy ul. Ciołka 10a (pok. 310) oraz w Urzędzie Pracy m.st. Warszawy - numer infolinii 19524 (połączenie płatne jak za rozmowę lokalną na terenie całego kraju).

(PAP)