Zawiadomienie do prokuratury w 2016 roku złożył Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Ostrowie Wlkp. Chodzi o zarzuty ZUS o nieodprowadzanie przez 3 lata i przywłaszczenia przez zarząd pieniędzy, przeznaczonych na ubezpieczenie społeczne w wysokości 25 mln zł.

"W zawiadomieniu zarzucono, że zarząd EKK "Wagon" nie opłacał składek pracowników na ubezpieczenie społeczne w okresie od 2012 r. do 2015 r. Zarząd miał przywłaszczać składki z ubezpieczenia w części opłacanej przez ubezpieczonych" - powiedział PAP rzecznik prasowy prokuratury okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler. Dodał, że prokuratura apeluje o zgłaszanie się pokrzywdzonych.

Rzecznik powiedział, że "w związku z powyższym prokuratura na stronie internetowej www.ostrow.po.gov.pl informuje, że osobom zatrudnionym we wskazanym powyżej okresie w przedsiębiorstwie Europejskie Konsorcjum Kolejowe "Wagon" Sp. z o.o., przysługują uprawnienia osób pokrzywdzonych w prowadzonym śledztwie i powinny zgłaszać się do prokuratury w celu złożenia zeznań".

[-DOKUMENT_HTML-]

W trakcie śledztwa prokurator ma zbadać też, od ilu osób nie odprowadzano składek, a ile osób zatrudnionych w zakładzie w ogóle nie było zgłoszonych do ZUS-u.

W 2016 roku pracownicy EKK Wagon otrzymywali wynagrodzenia z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Prezydent Ostrowa Wlkp. Beata Klimek podjęła interwencję u wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego w sprawie zaległych płatności. Dzięki temu uruchomiono środki na wynagrodzenia dla pracowników z nadzorowanego przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Prezesem zarządu EKK Wagon jest Zbigniew Ch., były polityk Platformy Obywatelskiej - szef klubu parlamentarnego PO w latach 2007 - 2009.9 października 2009 roku odwołano go z tej funkcji po opublikowaniu stenogramów jego rozmów z biznesmenami z branży hazardowej.

W 2013 Zbigniew Ch. został wiceprezesem, a następnie prezesem Europejskiego Konsorcjum Kolejowego "Wagon". Zgodnie z oficjalnymi informacjami Europejskie Konsorcjum Kolejowe "Wagon" to spółka należąca od 2010 roku w stu procentach do prywatnego właściciela Andrzeja Świerczka. Dawniej "Wagon" był jednoosobową spółką Skarbu Państwa.

PAP nie udało się skontaktować ze Zbigniewem Ch. ani z właścicielem firmy. W zakładzie czynny jest tylko jeden telefon, obsługiwany przez recepcjonistkę, która nie wie, kiedy w firmie pojawi się prezes lub właściciel. (PAP)