Odpowiedź: małżonkowie, którzy adoptowali dziecko w maju 2013 r. mają prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego na zasadach obowiązujących od 17 czerwca 2013 r.

Uzasadnienie: rodzicom adopcyjnym przysługują określone uprawnienia rodzicielskie na zasadach analogicznych jak w przypadku rodziców biologicznych. Zgodnie z art. 183 § 1 Kodeksu pracy pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka ma prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia. Pracownik może skorzystać także z dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze do 6 tygodni oraz urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 26 tygodni.
Przepisy wprowadzające urlop rodzicielski weszły w życie 17 czerwca 2013 r. Pracownikowi, który adoptował dziecko w maju 2013 r. w dniu wejścia w życie nowych przepisów przysługiwał urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego. Po jego wykorzystaniu pracownik może skorzystać z dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, a następnie z urlopu rodzicielskiego. Warunkiem złożenia wniosku o urlop rodzicielski jest wykorzystanie dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze. Dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego jest udzielany jednorazowo albo w dwóch częściach przypadających bezpośrednio jedna po drugiej - w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności. Jeżeli dziecko zostało adoptowane wspólnie przez małżonków, z dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego może skorzystać zarówno kobieta jak i mężczyzna, rodzice adopcyjni mogą też podzielić się tym urlopem. Dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo nie więcej niż w trzech częściach, z których żadna nie może być krótsza niż 8 tygodni, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej - w wymiarze wielokrotności tygodnia. Rodzice adopcyjni mogą dzielić się urlopem rodzicielskim lub skorzystać z niego jednocześnie. W tym ostatnim przypadku łączny wymiar urlopu nie może przekraczać 26 tygodni. Urlopu rodzicielskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.