Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził, że zatrzymano inspektor Państwowej Inspekcji Pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi.

"Informacje o korupcyjnym procederze przyjmowania robót budowlanych w zamian za przychylność i niekarnie mandatami uzyskali funkcjonariusze łódzkiej delegatury Biura" - powiedział PAP Kaczorek.

Śledczy ustalili, że łapówkami nie były pieniądze; ponieważ inspektor wykańczała swój dom, zmuszała kontrolowane firmy, aby pracowały przy nim nieodpłatnie. "Wartość takich usług budowlanych – łapówek - wahała się od kilkuset przy drobnych pracach do kilku tysięcy złotych przy większych robotach" - zaznaczył.

Jak dodał, agenci potwierdzili kilka takich przypadków w latach 2016-17. "W jednym przypadku remont był prowadzony także w mieszkaniu osoby z jej rodziny" - ujawnił Kaczorek. Zaznaczył, że skala procederu była znacznie większa, jak wynika ze zgromadzonych już materiałów.

Do zatrzymania doszło w środę w Okręgowym Inspektoracie Pracy. Agenci przeszukali biuro inspektor, zabezpieczyli komputery, rejestry i dokumenty. Działania prowadzone są również w jej domu - dodał.

Wszystkie materiały ze śledztwa CBA po zakończeniu czynności trafią do Prokuratury Okręgowej w Łodzi, która zdecyduje o przedstawieniu zarzutów - wyjaśnił Kaczorek. Według śledczych sprawa jest rozwojowa.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski