Rada Dyrektorów Personalnych ds. nowelizacji ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych Konfederacji Lewiatan uznała również, że badanie sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu powinno się odbywać wyłącznie w przypadku udzielania pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe.

Natomiast usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, finansowanie lub współfinansowanie opieki medycznej nie wymagałyby badania sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej.

Pracodawcy postulują też ustawowe określenie kręgu osób uprawnionych do korzystania z Funduszu przez wskazanie, że chodzi o pracowników i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z Funduszu oraz rezygnację z wymieniania wprost emerytów i rencistów - byłych pracowników i ich rodziny.

- Zespół problemowy pracuje nad zapisami legislacyjnymi i uzasadnieniem projektu. Po wakacjach chcemy przekazać nasze propozycje zmian uznając, że przyjęte w ustawie z 1994 r. rozwiązania nie przystają do obecnej rzeczywistości i potrzeb pracowników, a także budzą nadmierne wątpliwości, co zniechęca pracodawców do tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych - mówi dr Grażyna Spytek-Bandurska, ekspertka Konfederacji Lewiatan.