Według § 4 r.b.p.k. zakres badania psychologicznego w zakresie psychologii transportu obejmuje:
1) wywiad bezpośredni i obserwację osoby badanej;
2) badania narzędziami diagnostycznymi;
3) ocenę i opis osoby badanej pod względem:
a) sprawności intelektualnej i procesów poznawczych,
b) osobowości, z uwzględnieniem funkcjonowania w trudnych sytuacjach, a także dojrzałości społecznej,
c) sprawności psychomotorycznej.
Badanie psychologiczne w zakresie psychologii transportu przeprowadza się w warunkach zapewniających uzyskanie trafnych i rzetelnych wyników badania. Po przeprowadzeniu badania psychologicznego w zakresie psychologii transportu uprawniony psycholog dokonuje analizy i interpretacji wyników badań oraz przekazuje osobie badanej informację o wynikach przeprowadzonego badania.

Zobacz także: Temperament kierowcy przedmiotem badań>>

Przeprowadzenie badania psychologicznego w zakresie psychologii transportu nie nastąpi, jeżeli: 1) osoba badana informuje o złym stanie swojego zdrowia lub o złym samopoczuciu lub 2) stan osoby badanej wskazuje, że może znajdować się ona w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. W takich przypadkach uprawniony psycholog wyznaczy nowy termin badania psychologicznego w zakresie psychologii transportu, nieprzekraczający 14 dni od daty poprzedniego terminu.
Orzeczenie psychologiczne wydaje się według wzoru określonego odpowiednio w załącznikach nr 1–4 do r.b.p.k. Oryginał orzeczenia otrzymuje osoba badana, a kopię dołącza się do dokumentacji badania psychologicznego.

Zobacz także: Dokumentację badania psychologicznego kierowcy przechowuje się przez 20 lat>>

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.