Do jakiej kwoty można wypłacić pracownikowi świadczenie pieniężne z ZFŚS bez podatku?

Od świadczeń z ZFŚS (w tym świadczeń pieniężnych) co do zasady należy odprowadzać podatek dochodowy. Określone świadczenia mogą jednak korzystać ze zwolnień podatkowych.


Otrzymanie danego świadczenia z ZFŚS powoduje powstanie przychodu u otrzymującego. Odmienną kwestią jest natomiast, czy będzie to przychód podlegający opodatkowaniu - sam fakt, iż dane świadczenie należy zaliczyć do przychodów, nie oznacza bowiem, iż powstanie obowiązek podatkowy. Istnieje dość długi katalog zwolnień przedmiotowych (ponad sto pozycji), z których kilka dotyczy świadczeń finansowanych z ZFŚS. Katalog ten można znaleźć w art. 21 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., zgodnie z nim wolne od podatku dochodowego są między innymi:
zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł, (art. 21 ust. 1 pkt 26 u.p.d.o.f.),
wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi (art. 21 ust. 1 pkt 67 u.p.d.o.f.),
dopłaty do: wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu dzieci i młodzieży do lat 18 - z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra, niezależnie od ich wysokości (art. 21 ust. 1 pkt 78 lit. a u.p.d.o.f.).
Świadczenia z ZFŚS, które nie zostały wymienione w art. 21 u.p.d.o.f., spowodują u pracownika powstanie strumienia opodatkowanego przychodu ze stosunku pracy. Zasada ta ma na celu uniemożliwienie pracodawcy unikania opodatkowania poprzez dokonywanie wypłat z omawianego funduszu zamiast normalnego wynagrodzenia (jego części).
Powyższe powoduje, iż w przypadku świadczeń finansowych z ZFŚS, będą one co do zasady opodatkowane, chyba że będą miały charakter zapomóg (zwolnienie do kwoty 2.280 zł) lub dofinansowania do wypoczynku dzieci (bez limitu).