Według ofert w Grodzkim Urzędzie Pracy w Krakowie, studenci i uczniowie mogą też pracować w domach opieki, głównie w Niemczech, jako konsultanci telefoniczni i kasjerzy w handlu, robotnicy przy produkcji poligraficznej i pakowacze kosmetyków.

Były też oferty pracy nad morzem dla pomocy kuchennych, kelnerów i kucharzy, ale szybko znaleźli się na nie chętni. Zostało tylko sprzątanie w Łebie.

Dużo ofert pracy wakacyjnej dla młodzieży od 16. roku życia – bo 698 – posiada Młodzieżowe Biuro Pracy w Małopolskiej Wojewódzkiej Komendzie Ochotniczych Hufców Pracy. Są to oferty pracy w drukarni, jako dostawcy pizzy, w służbach informacyjnych lub porządkowych podczas imprez masowych, przy kasie fiskalnej i punktach przeróbek krawieckich w marketach, na budowie, w call-center, dla statystów i epizodystów.

Ofertami tymi zainteresowanych jest wiele młodych osób – poinformowano PAP w OHP.

Prawie żadnych ofert pracy sezonowej nie ma natomiast w Powiatowym Urzędzie Pracy w Krakowie. Na chętnych czeka tutaj za to ponad sto ofert pracy zagranicznej.

Są to oferty pracy długoterminowej (od 3 miesięcy) w konkretnych zawodach, np. budowlanych, dla ślusarzy, spawaczy, kucharzy. Chętni mogą wyjechać do Anglii, Francji, Czech i innych krajów.

Jak poinformowała PAP rzecznik prasowa Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie Katarzyna Nyklewicz, urząd ten należy do sieci EURES (European Employment Services - Europejskie Służby Zatrudnienia) i pomaga znaleźć bezpieczną pracę za granicą. Usługi EURES są świadczone bezpłatnie przez wojewódzkie oraz powiatowe urzędy pracy.

Na koniec maja w małopolskich rejestrach PUP pozostawało 148 329 bezrobotnych. Stopa bezrobocia wynosiła 10,7 proc. (PAP)

hp/ je/