Firma budowlana prowadzi roboty budowlane na terenie całego kraju. Zatrudnionym pracownikom w miejscu wykonywania robót wynajmujemy kwatery prywatne. Firma księguje fakturę w koszty delegacji pracowniczych.
Czy wydatki te stanowią dla pracownika przychód do oskładkowania?

Koszty noclegu w trakcie podróży służbowej są wolne od składek ZUS.

Uznając koszty noclegu za koszty podróży służbowej stwierdzić należy, że nie podlegają one składkom ZUS. Podstawy wymiaru składek nie stanowią bowiem diety i inne należności z tytułu podróży służbowej pracownika - do wysokości określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju – zob. § 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1106 z późn. zm.).
W myśl § 7 ust. 1 rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990 z późn. zm.) za nocleg w hotelu lub innym obiekcie świadczącym usługi hotelarskie pracownikowi przysługuje zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem. Usługa hotelarska, to inaczej usługa noclegowa. Oznacza to więc, że w ramach powyższego rozporządzenia możliwe jest zakwaterowanie pracowników na kwaterach prywatnych, a tym samym można skorzystać ze zwolnienia od podatku i składek ZUS.