Bezrobocie wśród młodych jest niepokojąco duże. Z raportu firmy doradczej KPMG „Wyzwania w zakresie aktywizacji zawodowej osób młodych" wynika, że potrzebne jest nowe podejście do problemu, ponieważ najczęstsze formy aktywizacji młodych bezrobotnych są niewystarczające.

KPMG przeprowadziło analizę dostępności i przydatności aktualnych form aktywizacji zawodowej osób stawiających pierwsze kroki na rynku pracy.

Wynika z niego, że choć stosowane instrumenty zawodowej aktywizacji nie są najgorsze, potrzebne jest nowe podejście. Młodzi ludzie narzekają, że trudno im korzystać z różnych form aktywizacji. Jako najczęstszą przyczynę wskazują brak możliwości dopasowania oferowanych narzędzi do indywidualnych potrzeb (46 proc.). Chodzi przykładowo o profil szkoleń aktualnie proponowanych przez urząd pracy czy branże, w jakich organizowane są staże, a które niekoniecznie muszą pokrywać się z zakresem zainteresowań młodych bezrobotnych.

Potrzebna jest przede wszystkim konieczność rozszerzenia oferty dostępnych narzędzi i zwiększenia możliwości ich dopasowania do indywidualnych potrzeb. Eksperci KPMG zaznaczają, że zmiana podejścia może się opłacić, bo aż 65 proc. młodych osób bezrobotnych, które skorzystały z narzędzi aktywizacyjnych i podjęły pracę, zostało zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Źródło: www.solidarnosc.org.pl, stan z dnia 13 lutego 2017 r.