Komisja Polityki Społecznej i Rodziny jednomyślnie poparła rekomendację rządowego projektu ustawy o świadczeniach rodzinnych. Zawarta w nim propozycja wsparcia dla rodzin wychowujących dzieci to świadczenia rodzicielskie, w wysokości tysiąca złotych miesięcznie, dla rodziców bez prawa do zasiłku macierzyńskiego.

Projekt zakłada wprowadzenie świadczenia rodzinnego dla rodzin wychowujących dzieci, które do tej pory nie mogły z niego skorzystać. Ma ono przysługiwać osobom, które urodziły dziecko, a które nie są uprawnione do zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego (bezrobotni, studenci oraz osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych, np. umowa zlecenie). Propozycja ta realizuje zapowiedź premier Ewy Kopacz z exposé, zgodnie z którą wsparciem maja zostać objęci wszyscy rodzice. Proponowane świadczenie rodzicielskie będzie niezależne od dochodu w rodzinie. W myśl projektu, począwszy od 2016 r. rodzice, opiekunowie oraz rodziny zastępcze będą otrzymywać świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł netto miesięcznie przez rok po urodzeniu dziecka. Nowe świadczenie będzie przysługiwać również tym rodzicom, których dzieci urodziły się przed 1 stycznia 2016 r., a od urodzenia jednego dziecka nie minęły 52 tygodnie (w przypadku ciąży mnogiej – 71 tygodni). Projekt przewiduje, że świadczenia będą przysługiwały przez: 52 tygodnie – przy urodzeniu lub przyjęciu na wychowanie jednego dziecka; 65 tygodni – przy urodzeniu w jednym porodzie lub przyjęciu na wychowanie dwojga dzieci; 67 tygodni – trojga dzieci; 69 tygodni –czworga dzieci; 71 tygodni - pięciorga i więcej dzieci. W przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie świadczenie będzie przysługiwało opiekunowi nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a gdy dziecko ma odroczony obowiązek szkolny – nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

Projekt wpłynął do Sejmu 16 kwietnia 2015 r., a 21 kwietnia 2015 r. został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu. Projekt został skierowany do dalszych prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zdecydowała jednomyślnie o pozytywnej rekomendacji. Komisja dodała do projektu art. 16a, stanowiący iż opiekun dzienny będzie zatrudniany na podstawie umowy o pracę (obecnie na umowę zlecenie).

Źródło: www.sejm.gov.pl, stan z dnia 23 czerwca 2015 r.