Komisja Nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach przyjęła elastyczny czas pracy
\

Przegłosowany przez członków Komisji projekt dotyczący elastycznego czasu pracy ostatecznie reguluje kwestię 12-miesięcznych okresów rozliczeniowych, ruchomego czasu pracy oraz odpracowywania zwolnień od pracy. Założenia projektu realizują postulaty zgłaszane przez Pracodawców RP.

– Na posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej przegłosowano poprawkę odnoszącą się do sytuacji, w których pracodawca nie będzie miał obowiązku tworzenia rozkładów czasu pracy – podkreśla ekspert Pracodawców RP Wioletta Żukowska. Dotyczyłoby to przypadków, kiedy takie harmonogramy wynikałyby z przepisów prawa pracy, umowy o pracę oraz pracy w systemie zadaniowym. – Takie rozwiązanie jest odpowiedzią na zgłaszane postulaty związane z ograniczeniami obowiązków biurokratycznych po stronie pracodawców i wprowadzenia ułatwień w funkcjonowaniu firm, w szczególności z sektora MŚP. Dlatego też z zadowoleniem przyjmujemy tego rodzaju modyfikację przepisów – mówi Żukowska.

Kolejnym nowym rozwiązaniem w Kodeksie pracy będzie regulacja, dotycząca odpracowywania zwolnień od pracy na załatwienie spraw osobistych. Zgodnie z przyjętą propozycją pracownik będzie musiał złożyć pisemny wniosek o udzielenie wolnego w trakcie pracy, a jego odpracowanie nie będzie traktowane jako praca w godzinach nadliczbowych. – To racjonalne i zasadne rozwiązanie. Regulowanie tej kwestii w Kodeksie pracy pozwoli uniknąć zdarzających się obecnie w takich sytuacjach wątpliwości – komentuje ekspert Pracodawców RP.

Projekt czeka na drugie czytanie w Sejmie.

Opracowanie: Weronika Adamczyk

Źródło: www.pracodawcyrp.pl, stan z dnia 27 maja 2013 r.

Data publikacji: 27 maja 2013 r.