Czy weryfikowanie oświadczeń o samotnym wychowywaniu ws. przyjęcia dziecka do publicznego przedszkola powinno być zadaniem Ośrodka Pomocy Społecznej? Powyższe zadanie dla pracowników ops-ów zostało zapisane w ustawie o systemie oświaty i realizowane jest zarówno przez jednostki zajmujące się obsługą spraw w zakresie wypłaty świadczeń rodzinnych, jak też tych, które prowadzą wyłącznie sprawy określone ustawą o pomocy społecznej.

Dnia 27 kwietnia 2015 r. Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej (PFZPSiPS) wystosowała do Minister Pracy i Polityki Społecznej – Pani Elżbiety Seredyn, pismo interwencyjne w sprawie ww. zadania zlecanego jednostkom organizacyjnym pomocy społecznej, polegającego na weryfikowaniu oświadczeń o samotnym wychowywaniu małoletnich przez rodziców ubiegających się o przyjęcie dziecka do publicznego przedszkola. W ocenie Federacji zlecane zadanie weryfikacji stoi w sprzeczności z celem instytucji pomocy społecznej, a także rodzi wątpliwości o charakterze prawnym i racjonalnym.

Narzędzie do weryfikacji samotnego wychowywania dziecka zostało wprowadzone do ustawy o systemie oświaty nowelizacją z dnia 6 grudniu 2013 roku (art. 20t ust. 7 i 8 u.s.o), z uwagi na zgłaszane nieprawidłowości dotyczące podawania przez rodziców nieprawdziwych danych i braku możliwości ich sprawdzania. Brak tych uprawnień powodował, że do przedszkola były przyjmowane w pierwszej kolejności dzieci, które nie powinny były korzystać ze wsparcia przewidzianego dla samotnego rodzica. Do ustawy wprowadzono więc dwa poniższe zapisy:

- „Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może żądać dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach, o których mowa w ust. 2, w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego, lub może zwrócić się do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kandydata o potwierdzenie tych okoliczności. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) potwierdza te okoliczności w terminie 14 dni.” (art. 20t ust. 7 u.s.o).

- „W celu potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniach, wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania kandydata korzysta z informacji, które zna z urzędu, lub może wystąpić do instytucji publicznych o udzielenie informacji o okolicznościach zawartych w oświadczeniach, jeżeli instytucje te posiadają takie informacje. Oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka może być zweryfikowane w drodze wywiadu, o którym mowa w art. 23 ust. 4a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.” (art. 20t ust. 8 u.s.o).

Źródło: wpis.irss.pl, stan z dnia 12 maja 2015 r.