CO TO ZA PRAWO?
Obowiązkowe szkolenie kandydatów na kierowników do spraw bezpieczeństwa imprez masowych

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 sierpnia 2011 r. w sprawie wymogów, jakie powinni spełniać kierownik do spraw bezpieczeństwa, służby porządkowe i służby informacyjne (Dz. U. Nr 183, poz. 1087) – dalej r.w.k.s.b. określa m.in.:
1)tematykę i formę prowadzenia szkoleń dla kierownika do spraw bezpieczeństwa, członków służby porządkowej i służby informacyjnej;
2)jednostki właściwe do prowadzenia szkoleń oraz wzór zaświadczenia o ukończeniu szkolenia;
3)wyposażenie służb porządkowych i służb informacyjnych, z uwzględnieniem rodzaju imprezy masowej i przewidywanych zagrożeń;
4)sposób i zakres sprawowania przez służby porządkowe i służby informacyjne kontroli uprawnień osób do uczestniczenia w imprezie masowej, w tym sposób legitymowania uczestników imprezy masowej oraz przeglądania zawartości ich bagaży i odzieży;
5)sposób dokumentowania przez służby porządkowe i służby informacyjne czynności podjętych w czasie wykonywania obowiązków.
Szkolenia kandydatów na kierownika ds. bezpieczeństwa, a także kandydatów na członków służby porządkowej i informacyjnej są prowadzone przez placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych, a także przez szkoły wyższe prowadzące studia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne.

Zgodnie z załącznikiem nr 1 do r.w.k.s.b. tematyka obowiązkowego szkolenia kierownika ds. bezpieczeństwa imprez masowych powinna obejmować:
1)Bezpieczeństwo imprez masowych, zasady ogólne - czas realizacji 2 godziny;
2)Zasady uzyskiwania zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej - 2 godz.;
3)Zasady sporządzania dokumentacji na potrzeby zezwolenia - 2 godz.;
4)Misja służb organizatora imprezy masowej - 2 godz.;
5)Wybrane zagadnienia z zakresu organizacji i zarządzania - 2 godz.;
6)Zabezpieczenia imprez masowych - 4 godz.;
7)Zagadnienia prawne - część I i II - 4 godz.;
8)Zasady wykonywania zadań członka służby porządkowej - 1 godz.;
9)Zasady wykonywania zadań członka służby informacyjnej - 1 godz.;
10)Zadania służb organizatora imprezy masowej - 2 godz.;
11)Zasady współpracy z Policją, Państwową Strażą Pożarną oraz innymi służbami biorącymi udział w zabezpieczeniu imprezy masowej - 2 godz.;
12)Zabezpieczenie medyczne i sanitarne - 2 godz.;
13)Wybrane aspekty prawa budowlanego - 2 godz.;
14)Ochrona przeciwpożarowa imprez masowych - 2 godz.;
15)Ewakuacja osób uczestniczących w imprezie masowej - 2 godz.;
16)Wybrane elementy z zakresu psychologii i socjologii - część 1 i 2- 4 godz.;
17)Wybrane zagadnienia z zakresu kryminologii i kryminalistyki - 2 godz.;
18)Wybrane zagadnienia z zakresu prawa karnego procesowego - 2 godz.;
19)Wybrane zagadnienia z zakresu prawa administracyjnego - 2 godz.;
20)Wybrane zagadnienia z zakresu prawa cywilnego - 2 godz.;
21)Techniczne środki zabezpieczenia imprezy masowej - 2 godz.;
22)Ćwiczenia praktyczne - 4 godz.

Realizacja powyższych tematów w ramach szkolenia stacjonarnego powinna obejmować łącznie minimum 50 godzin zajęć dydaktycznych.
Kandydat na kierownika ds. bezpieczeństwa posiadający licencję pracownika ochrony fizycznej drugiego stopnia, o której mowa w art. 27 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 145, poz. 1221 z późn. zm.) jest zwolniony z odbycia szkolenia w zakresie: części I zagadnień prawnych, wybranych zagadnień z zakresu prawa karnego procesowego, prawa administracyjnego i prawa cywilnego.
Zaświadczenia o ukończeniu szkolenia dla kierownika do spraw bezpieczeństwa oraz członków służby porządkowej i członków służby informacyjnej wydane na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują ważność.