W trzypiętrowym budynku będącym własnością zakładu X, na 3 piętrze zakład Y wynajmuje dla swoich pracowników kilka pokoi, do których można dotrzeć 3 windami lub schodami. Pracownik zakładu Y pracujący w godzinach 8.00-16.00 po wejściu do budynku o godz. 7.40 na parterze przewrócił się i złamał rękę.
Które miejsce budynku należy potraktować jako przekroczenie progu zakładu pracy Y, czy przekroczenie progu budynku na parterze czy też część korytarza na trzecim piętrze gdzie znajdują się pokoje zakładu pracy Y?

Zdarzenie, które Państwo opisujecie posiada znamiona wypadku w drodze do pracy. Za przekroczenie progu zakładu pracy należy uznać przekroczenie progu korytarza na 3 piętrze, gdzie wynajmowane są pomieszczenia w celu prowadzenia działalności przez Państwa zakład.

Wskazać należy, iż zgodnie z art. 57b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 z późn. zm.) za wypadek w drodze do pracy i z pracy uważa się nagłe zdarzenie, wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Uważa się jednak, że wypadek nastąpił w drodze do pracy lub z pracy, mimo że droga została przerwana, jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, a także gdy droga, nie będąc drogą najkrótszą, była dla ubezpieczonego ze względów komunikacyjnych najdogodniejsza. Natomiast za uzasadnioną życiowo przerwę w drodze do pracy lub z pracy można uznać taką, która powstała w celu załatwienia sprawy niecierpiącej zwłoki, pilnej, która przede wszystkim dotyczy pracownika czy jest istotna dla organizowania jego życia osobistego lub ważna z przyczyn zdrowotnych (S. Sadlik w artykule Sł. Pracow. 2007/9/17).
Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 z późn. zm.) mianem wypadku przy pracy określa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
- podczas wykonywania lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności albo poleceń przełożonych,
- podczas wykonywania lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,
- w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
Państwa pracownik jeszcze nie rozpoczął wykonywania pracy, ani też nie przekroczył progu zakładu pracy, wobec czego wypadek, któremu uległ, może być jedynie zakwalifikowany jako wypadek w drodze do pracy.