Prawie 1,5 mln osób złożyło wnioski o jej wydanie. W Polsce około 3,4 mln osób żyje w rodzinach wielodzietnych. Karta Dużej Rodziny to system ulg i zniżek dla takich rodzin.
Rodzina wielodzietna to taka, która ma co najmniej troje dzieci. Program zniżek i ulg ruszył 16 czerwca 2014 roku, a od stycznia 2015 roku działa na mocy ustawy o Karcie Dużej Rodziny (KDR). To pierwszy ogólnopolski program wsparcia dla rodzin wielodzietnych łączący rząd, samorządy, biznes i duże rodziny. Udział w programie jest całkowicie bezpłatny i dobrowolny. Posiadacze karty taniej płacą m.in. za artykuły spożywcze, usługi medyczne, paliwo, telefon, bilety wstępu do instytucji kultury.
Jak wyjaśnia ekspert Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych WK Barbara Matysik, zgodnie z ustawą prawo do posiadania Karty przysługuje członkowi rodziny wielodzietnej, przez którą rozumie się rodzinę, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci:
- w wieku do ukończenia 18. roku życia;
- w wieku do ukończenia 25. roku życia – w przypadku gdy dziecko uczy się w szkole – do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego, a jeśli w szkole wyższej – do końca roku akademickiego – w którym jest planowane ukończenie nauki;
- bez ograniczeń wiekowych – w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.
Członkami rodziny wielodzietnej są: rodzic (rodzice) – przez którego rozumie się także rodzica (rodziców) zastępczych lub osobę (osoby) prowadzącą rodzinny dom dziecka; małżonek rodzica oraz dziecko – przez które rozumie się także dziecko, nad którym rodzic sprawuje rodzinną pieczę zastępczą, oraz osobę przebywającą w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka.
Powyższe oznacza, że o Kartę Dużej Rodziny mogą wnioskować członkowie rodziny wielodzietnej zarówno rodzice i małżonkowie rodziców, w tym nie będący rodzicami dzieci, pod warunkiem posiadania na utrzymaniu co najmniej trojga dzieci. Takie stanowisko prezentuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w interpretacjach dotyczących KDR.
Aby otrzymać KDR wystarczy złożyć wniosek w urzędzie gminy lub miasta w miejscu zamieszkania.
Opracowanie: Agnieszka Zatyka-Szlachcic, RPE WK
Źródło: www.mpips.gov.pl, Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych WK, stan z dnia 27 listopada 2015 r.