- Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu informuje:

Przestrzeganie przepisów prawa pracy w placówkach ochrony zdrowia będzie jednym z tematów kolejnego posiedzenia sejmowej Rady Ochrony Pracy we wtorek, 11 września br. o godz. 10.00. W trakcie obrad zostanie także rozpatrzony wniosek Marszałek Sejmu o zaopiniowanie wniosku Głównego Inspektora Pracy o odwołanie Grzegorza Łyjaka ze stanowiska zastępcy Głównego Inspektora Pracy w związku z jego rezygnacją.

Z materiału Państwowej Inspekcji Pracy, którym będą zajmować się uczestnicy posiedzenia, wynika, że w 2011 r. inspektorzy pracy przeprowadzili 1458 kontroli w 1061 podmiotach zajmujących się opieką zdrowotną. 307 z nich było ukierunkowanych na zbadanie przestrzegania przepisów z zakresu prawnej ochrony pracy. Pozostałe kontrole wynikały głównie ze zgłoszonych skarg i dotyczyły pojedynczych problemów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Rada Ochrony Pracy przy Sejmie RP nadzoruje warunki pracy i działania Państwowej Inspekcji Pracy. Jest powoływana przez Marszałka Sejmu na 4-letnią kadencję. Najważniejsze zadania tego organu to m.in. ocena działalności PIP oraz opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących problematyki ochrony pracy.

Rada inicjuje również prace związane z ratyfikacją konwencji międzynarodowych oraz międzynarodowych norm z zakresu ochrony pracy i ergonomii. Występuje także do organów administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pracodawców i pracobiorców w sprawach związanych z ochroną pracy. Rada przedstawia ponadto opinię o kandydatach na stanowiska Głównego Inspektora Pracy i jego zastępców oraz okręgowych inspektorów pracy. Członkowie Rady zbierają się co miesiąc na posiedzeniach plenarnych, a pomiędzy nimi pracują w 4 zespołach problemowych, przygotowując m.in. stanowiska Rady.

W Radzie Ochrony Pracy IX kadencji (2010 - 2014) zasiada 11 parlamentarzystów - 9 posłów i 2 senatorów, a także członkowie zgłoszeni przez Centralny Instytut Ochrony Pracy, Forum Związków Zawodowych, Business Centre Club Związek Pracodawców, Zarząd Główny Zrzeszenia Prawników Polskich, NSZZ "Solidarność", Krajową Izbę Gospodarczą, Prezesa Rady Ministrów, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Polskie Towarzystwo Ergonomiczne, Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP, Naczelną Organizację Techniczną oraz Związek Rzemiosła Polskiego.

 

kom/ kars/ akuc/