Odpowiedź

Pierwsze szkolenie okresowe dla osób kierujących pracownikami osoba awansowana na stanowisko kierownika działu powinna odbyć w terminie do 5 lat od dnia ukończenia studiów podyplomowych z zakresu bhp, których program musiał uwzględniać program szkolenia okresowego dla pracodawców i osób kierujących pracownikami.

Uzasadnienie

W myśl art. 2373 § 2 ustawy z 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.), pracodawca obowiązany jest przeprowadzać szkolenia z zakresu bhp przed dopuszczeniem pracownika do pracy oraz powtarzać je okresowo. Szczegółowe zasady szkolenia pracowników w zakresie bhp uregulowane są w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z 27.07.2004 w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. Nr 180, poz. 1860 ze zm.) - dalej r.s.b.h.p.
Szkolenie wstępne, na które składa się instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy, powinno odbyć się przed dopuszczeniem pracownika do pracy, natomiast częstotliwość przeprowadzania szkoleń okresowych pracodawca ustala po konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami – respektując zarazem wytyczne wynikające z § 15 ust. 1 i 2 r.s.b.h.p. Oznacza to, że szkolenia okresowe powinny się odbywać nie rzadziej niż:
1. co roku dla stanowisk, na których wykonywane są prace szczególnie niebezpieczne,
2. co 3 lata dla stanowisk robotniczych,
3.  co 5 lat dla stanowisk kierowniczych, inżynieryjno-technicznych oraz pozostałych stanowisk, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,
4. co 6 lat dla stanowisk administracyjno-biurowych. Należy przy tym dodać, że pierwsze szkolenie okresowe powinno się odbyć w ciągu do 6 miesięcy od momentu rozpoczęcia pracy przez osobę zatrudnioną na stanowisku kierowniczym lub 12 miesięcy w przypadku pozostałych pracowników.
Należy przypomnieć, że zgodnie z § 17 r.s.b.h.p., ukończenie w okresie, o którym mowa w § 15 r.s.b.h.p., szkolenia, dokształcania lub doskonalenia zawodowego związanego z nauką zawodu, przyuczeniem do zawodu albo podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uwzględniającego program szkolenia okresowego wymagany dla określonego stanowiska pracy, uważa się za równoznaczne z odbyciem takiego szkolenia.
Mając na uwadze powyższe, w przypadku, w którym pracownik zatrudniony na stanowisku specjalisty awansował na stanowisko kierownika działu, pracodawca nie ma obowiązku kierować go na szkolenie okresowe z zakresu bhp dla osób kierujących pracownikami w okresie ważności dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów podyplomowych z zakresu bhp (5 lat od daty ukończenia), których program bez wątpienia uwzględniał program szkolenia okresowego dla pracodawców i osób kierujących pracownikami.

Maciej Ambroziewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 14 kwietnia 2017 r.

  Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis BHP
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów