Odpowiedź

Pomieszczenie ładowania akumulatorów o powierzchni 8 m2 proponuję wyposażyć w gaśnicę proszkową 6 kg ABC. Gaśnice śniegowe w tak małych pomieszczeniach nie powinny być stosowane z uwagi na zawartość dwutlenku węgla w środku gaśniczym, który w czasie użycia gaśnicy wypiera tlen i może doprowadzić do utarty przytomności. Gaśnica umieszczona w tym pomieszczeniu może być wykorzystana również do ochrony całej hali warsztatowej, tak jak inne gaśnice umieszczone w hali mogą być użyte do gaszenia zagrożenia pożarowego w pomieszczeniu ładowania akumulatorów. Przepisy określają ilość środka gaśniczego na powierzchnie chronioną, a nie na konkretne pomieszczenie.

Uzasadnienie

Na rodzaj środków gaśniczych i ich ilość wpływ ma wiele czynników. Halę warsztatową zaliczamy do obiektów produkcyjno-magazynowych zwanych PM. Klasyfikacja tych obiektów zależy od obciążenia ogniowego. Przyjmując wartość obciążenia ogniowego ponad 500 MJ/m2, możemy przyjąć, że na każde 100 m hali niechronionej stałą instalacją gaśniczą przypada 2 kg środka gaśniczego, w związku z tym na całą halę przypadnie (wraz z pomieszczeniem do ładowania akumulatorów) co najmniej 28 kg środka gaśniczego. Daje o to możliwość różnych kombinacji dostępności gaśnic, które występują najczęściej w wagomiarach 2, 4, 6 kg (proszkowe) oraz 5 kg (śniegowe). Należy pamiętać o ogólnych warunkach rozmieszczenia gaśnic. Odległość z każdego miejsca w obiekcie, w którym może przebywać człowiek do najbliższej gaśnicy nie powinna być większa niż 30 m. Do gaśnic powinien być zapewniony dostęp o szerokości co najmniej 1 m.

Dokładne informacje dotyczące ilości i rozmieszczenia sprzętu ppoż. w hali warsztatowej i pomieszczeniu ładowania akumulatorów powinny być ujęte w Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego, która, zważywszy na wielkość hali, powinna być opracowana.

Zgodnie z § 32 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719) – dalej r.o.p.b. obiekty muszą być wyposażone w gaśnice, spełniające wymagania Polskich Norm dotyczących gaśnic. Rodzaj gaśnic powinien być dostosowany do gaszenia tych grup pożarów, które mogą wystąpić w obiekcie:

1) A - materiałów stałych, zwykle pochodzenia organicznego, których normalne spalanie zachodzi z tworzeniem żarzących się węgli;

2) B - cieczy i materiałów stałych topiących się;

3) C - gazów;

4) D - metali;

5) F - tłuszczów i olejów w urządzeniach kuchennych.

Jedna jednostka masy środka gaśniczego 2 kg (lub 3 dm3) zawartego w gaśnicach przypada, z wyjątkiem przypadków określonych w przepisach szczególnych:

1) na każde 100 m2 powierzchni strefy pożarowej w budynku, niechronionej stałym urządzeniem gaśniczym:

a) zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia ludzi ZL I, ZL II, ZL III lub ZL V,

b) produkcyjnej i magazynowej o gęstości obciążenia ogniowego ponad 500 MJ/m2,

c) zawierającej pomieszczenie zagrożone wybuchem;

2) na każde 300 m2 powierzchni strefy pożarowej niewymienionej w pkt 1, z wyjątkiem zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia ludzi ZL IV.

Wyposażenie w gaśnice magazynów, w których są składowane butle z gazem płynnym, oraz stacji paliw płynnych określa rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 21 listopada 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1853).

Miejsce omłotów, niezależnie od wymaganych gaśnic, musi być wyposażone w pojemnik z wodą o objętości co najmniej 200 dm3, przygotowany do wykorzystania w celach gaśniczych z użyciem wiadra lub w inny równorzędny sposób.

Według § 33 r.o.p.b. gaśnice w obiektach muszą być rozmieszczone:

1) w miejscach łatwo dostępnych i widocznych, w szczególności:

a) przy wejściach do budynków,

b) na klatkach schodowych,

c) na korytarzach,

d) przy wyjściach z pomieszczeń na zewnątrz;

2) w miejscach nienarażonych na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie źródeł ciepła (piece, grzejniki);

3) w obiektach wielokondygnacyjnych - w tych samych miejscach na każdej kondygnacji, jeżeli pozwalają na to istniejące warunki.

Przy rozmieszczaniu gaśnic muszą być spełnione następujące warunki:

1) odległość z każdego miejsca w obiekcie, w którym może przebywać człowiek, do najbliższej gaśnicy nie powinna być większa niż 30 m;

2) do gaśnic powinien być zapewniony dostęp o szerokości co najmniej 1 m.

Zgodnie z § 6 r.o.p.b. właściciele, zarządcy lub użytkownicy obiektów bądź ich części stanowiących odrębne strefy pożarowe, przeznaczonych do wykonywania funkcji użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego, produkcyjnych, magazynowych oraz inwentarskich, zapewniają i wdrażają instrukcję bezpieczeństwa pożarowego, zawierającą m.in.: określenie wyposażenia w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice oraz sposoby poddawania ich przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym.

Roman Majer, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 15 marca 2016 r.