Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz. U. Nr 105, poz. 870) – dalej r.u.w.p. - w § 11 zobowiązuje zespół powypadkowy do zapoznania poszkodowanego z treścią protokółu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (dalej - protokołu powypadkowego) przed jego zatwierdzeniem.
Poszkodowany ma prawo zgłoszenia uwag i zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole powypadkowym, o czym zespół powypadkowy jest zobowiązany poszkodowanego pouczyć. Ma prawo, to nie znaczy, że musi. Poszkodowany ma również prawo wglądu do akt sprawy oraz sporządzania z nich notatek i odpisów oraz kopii.
W punkcie 13 protokołu powypadkowego, poszkodowany powinien potwierdzić własnoręcznym podpisem, że został zapoznany z treścią protokołu oraz pouczony o prawie zgłaszania uwag i zastrzeżeń do ustaleń zawartych w tym protokole. Złożenie podpisu przez poszkodowanego nie jest równoznaczne ze stwierdzeniem braku uwag i zastrzeżeń do treści ustaleń zawartych w protokole powypadkowym. Poszkodowany może dostarczyć za pokwitowaniem swoje uwagi i zastrzeżenia na piśmie, przed zatwierdzeniem protokołu, bezpośrednio pracodawcy lub zespołowi powypadkowemu. Przekazane przez poszkodowanego uwagi i zastrzeżenia powinny zostać włączone do dokumentacji powypadkowej. Po złożeniu przez poszkodowanego uwag i zastrzeżeń, albo w przypadku, gdy protokół powypadkowy nie odpowiada warunkom określonym w r.u.w.p. - pracodawca powinien, zgodnie z § 13 r.u.w.p., zwrócić protokół zespołowi powypadkowemu, w celu wyjaśnienia zastrzeżeń poszkodowanego oraz ewentualnego uzupełnienia. Zespół powypadkowy ma pięć dni (§ 13 ust. 3 r.u.w.p.) na sporządzenie nowego protokołu powypadkowego, do którego powinien dołączyć protokół powypadkowy niezatwierdzony przez pracodawcę. W uzasadnionych przypadkach, zespół powypadkowy może stwierdzić, że uwagi i zastrzeżenia poszkodowanego są bezpodstawne lub nie odpowiadają prawdzie. Takie stwierdzenie powinno być odpowiednio uzasadnione.
W przypadku, gdy poszkodowany odmawia złożenia podpisu w protokole powypadkowym - zespół powypadkowy powinien wyjaśnić poszkodowanemu, czego dotyczy jego podpis, a także starać się go przekonać do złożenia podpisu, zwracając jego uwagę na zapis w punkcie 13 protokołu powypadkowego, obowiązującego na podstawie rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 16 września 2004 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (Dz. U. Nr 227, poz. 2298), w brzmieniu: "Poszkodowanego/członka rodziny zapoznano z niniejszym protokółem oraz pouczono o prawie zgłaszania do protokołu uwag i zastrzeżeń (zgłoszone uwagi i zastrzeżenia należy dołączyć do protokołu)". Nie ma w tym zapisie stwierdzenia, że poszkodowany zgadza się z treścią protokołu. Jeśli mimo wszystko poszkodowany nie złoży podpisu w protokole powypadkowym i nie dostarczy uwag i zastrzeżeń – zespół powypadkowy powinien "udowodnić" w protokole lub dokumentacji powypadkowej, że zapoznał poszkodowanego z treścią tego protokołu i pouczył go o jego prawach do zgłoszenia uwag i zastrzeżeń, a mimo to, poszkodowany odmówił potwierdzenia tego faktu w protokole powypadkowym. Następnie zespół powypadkowy powinien przekazać protokół wraz z dokumentacją powypadkową do zatwierdzenia przez pracodawcę. Po zatwierdzeniu protokołu powypadkowego przez pracodawcę zespół powypadkowy powinien postępować zgodnie z postanowieniami r.u.w.p.

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.