Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP

Jakie czynniki szkodliwe, których stężenie należy zmierzyć (NDS, NDN) występują przy pracach lakierniczo-malarskich?

Odpowiedź:

Przy pracach lakierniczo-malarskich występują czynniki szkodliwe (mieszaniny chemiczne), które są wskazane w karcie charakterystyki. Dopuszczalne wartości ich natężenia określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 czerwca 2014 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. poz. 817).

Będą to na pewno opary rozpuszczalników i rozcieńczalników, aerozole. O tym, jakie czynniki powinny być badane powinna zdecydować Państwowa Inspekcja Sanitarna, gdyż zgodnie z art. 184 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy – (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) - dalej k.p. nadzór i kontrolę przestrzegania zasad, przepisów higieny pracy i warunków środowiska pracy sprawuje Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Uzasadnienie:

Zgodnie z k.p. niedopuszczalne jest stosowanie niebezpiecznych substancji i niebezpiecznych preparatów chemicznych bez posiadania aktualnego spisu tych substancji i preparatów oraz kart charakterystyki, a także opakowań zabezpieczających przed ich szkodliwym działaniem, pożarem lub wybuchem. Pracodawca ocenia i dokumentuje ryzyko zawodowe związane z wykonywaną pracą oraz stosuje niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko, oraz informuje pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą, oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami.

Pracodawca jest obowiązany stosować środki zapobiegające chorobom zawodowym i innym chorobom związanym z wykonywaną pracą, w szczególności:

1) utrzymywać w stanie stałej sprawności urządzenia ograniczające lub eliminujące szkodliwe dla zdrowia czynniki środowiska pracy oraz urządzenia służące do pomiarów tych czynników,

2) przeprowadzać, na swój koszt, badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia, rejestrować i przechowywać wyniki tych badań i pomiarów oraz udostępniać je pracownikom.

Jerzy Fijołek, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 14 czerwca 2015 r.