Pracownik zatrudniony jest od 12 czerwca 2006 r. na czas nieokreślony. W maju zostanie mu wręczone wypowiedzenie. W dniu składania wypowiedzenia będzie mu przysługiwał miesięczny okres wypowiedzenia, natomiast już od 12 czerwca będzie mu przysługiwał 3 miesięczny okres wypowiedzenia.
Jaki okres wypowiedzenia należy w tym przypadku zastosować?
Jeśli, pracownik został zatrudniony od 12 czerwca 2006 r. na czas nieokreślony, natomiast w miesiącu maju 2009 r. zostanie mu wręczone wypowiedzenie ze skutkiem na 30 czerwca 2009 r., wówczas przysługiwałby mu trzymiesięczny okres wypowiedzenia, gdyby wypowiedzenie zostało wręczone w kwietniu, ze skutkiem na dzień 30 maja 2009 r., wówczas pracownikowi przysługiwałby miesięczny okres wypowiedzenia.
Zgodnie z art. 36 § 1 k.p. okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony, co najmniej 6 miesięcy,
3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony, co najmniej 3 lata.
O długości okresów wypowiedzenia (art. 36 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.) - dalej k.p. decyduje okres zatrudnienia u danego pracodawcy.
Wypowiedzenie umowy o pracę jest czynnością prawną, której skutki następują w przyszłości w postaci rozwiązania umowy o pracę. k.p. stanowi, że wypowiedzenie umowy o pracę wywołuje zamierzone przez stronę wypowiadającą skutki prawne z upływem określonego w art. 36 § 1 k.p. okresu, uzależnionego od długości trwania zatrudnienia w danym zakładzie pracy, do którego wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia pracownika.
Przepis art. 36 § 1 uzależnia długość okresu wypowiedzenia od czasu zatrudnienia (stażu pracy), przez który należy rozumieć czas od chwili nawiązania stosunku pracy do chwili jego rozwiązania (ustania). Jako, przepis ochronny nie podlega wykładni zawężającej. Podkreślić należy także, iż przepis ten nie daje podstawy do odmiennego traktowania okresu wypowiedzenia i pozostałego okresu zatrudnienia pracownika w danym zakładzie pracy. Oznacza to, iż o długości przewidzianych w art. 36 § 1 k.p. okresów wypowiedzenia decyduje okres zatrudnienia, który pracownik osiągnie w dniu rozwiązania stosunku pracy, nie zaś wręczenia wypowiedzenia pracownikowi.
Proszę pamiętać, iż zgodnie z przepisem art. 49 k.p. w razie zastosowania okresu wypowiedzenia krótszego niż wymagany, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu wymaganego, a pracownikowi przysługiwało będzie wynagrodzenie do czasu rozwiązania umowy.(por. wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 11 maja 1999 r., sygn. akt I PKN 34/99, OSNAPiUS 2000/14 poz. 544 oraz uchwała SN z dnia 4 kwietnia 1979 r., sygn. akt I PZP 33/78, OSNCP 1979/ 10, poz. 188).