Zatrudniamy pracowników w trzyzmianowym systemie czasu pracy, w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym - I zmiana 6.00-14.00, II zmiana 14.00-22.00, III zmiana 22.00-6.00. Pracownik ma zaplanowaną pracę z uwzględnieniem przysługujących mu w danym miesiącu dni wolnych. Pracownik ma zaplanowaną w harmonogramie pracę na zmianie III od 22.00 do 6.00, w ostatnim dniu miesiąca czyli na przełomie okresów rozliczeniowych.
Do którego okresu rozliczeniowego należy zaliczyć tę pracę?
Czy rozliczenie czasu pracy w dwóch okresach rozliczeniowych - od 22.00 do 24.00 w pierwszym okresie oraz od godz. 0.00 do 6.00 w następnym okresie rozliczeniowym spowoduje niewykonanie nominalnego czasu pracy w pierwszym okresie rozliczeniowym a w drugim okresie rozliczeniowym spowoduje wystąpienie godzin nadliczbowych? Czy prawidłowe jest zaliczenie godzin pracy do okresu rozliczeniowego, w którym pracownik rozpoczął świadczenie pracy?
W opisanym przypadku należy godziny od 22.00 do 0.00 zakwalifikować do pierwszego okresu rozliczeniowego, a godziny od 0.00 do 6.00 do drugiego okresu rozliczeniowego.
Przepisy kodeksu pracy nie regulują wprost opisanej sytuacji.

Okresem rozliczeniowym jest okres, dla którego dokonuje się ustalenia, czy planowany czas pracy pracownika mieści się w granicach obowiązujących pracownika norm czasu pracy w przyjętym systemie czasu pracy oraz czy nie zostanie przekroczona przeciętnie pięciodniowa norma czasu pracy, a także okres, po upływie którego dokonuje się rozliczenia czasu pracy tego pracownika.

Od 1 stycznia 2004 r. sposób obliczania wymiaru czasu pracy na dany okres rozliczeniowy określony został w art. 130 i art. 138 § 3 k.p.
Wymiar czasu pracy, przy przeciętnej 40-godzinnej normie czasu pracy, na dany okres rozliczeniowy ustala się mnożąc liczbę pełnych tygodni razy 40 godzin. Do otrzymanego iloczynu dodaje się iloczyn 8 godzin i liczby dni roboczych "wystających" poza pełne tygodnie, przypadające od poniedziałku do piątku. Od tej sumy należy odjąć iloczyn 8 godzin i liczby dni świątecznych przypadających w innych dniach niż niedziela.

Tydzień to siedem kolejnych dni kalendarzowych, liczonych od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego (art. 128 § 3 pkt 2 k.p.). Pojęcie to ma duże znaczenie przy ustalaniu wymiaru czasu pracy na dany okres rozliczeniowy.

Pojęcie tygodnia powoduje, że okres rozliczeniowy zaczyna się pierwszego dnia o godzinie 0.00 i kończy ostatniego dnia kalendarzowego przypadającego w tym okresie również o godzinie 0.00. Oznacza to, że w opisanym przypadku należy godziny od 22.00 do 0.00 zakwalifikować do pierwszego okresu rozliczeniowego, a godziny od 0.00 do 6.00 do drugiego okresu rozliczeniowego.