Pytanie pochodzi z publikacji Serwis HR

Pracownica, która urodziła dziecko po 2 stycznia 2016 r., chce zawnioskować o urlop macierzyński 20 tygodni plus urlop rodzicielski 6 tygodni (nieprzerwanie) i tym samych chce otrzymywać zasiłek w wysokości 100% od podstawy.

Jak prawidłowo skonstruować wniosek o urlop macierzyński w wymiarze 20 tyg. i rodzicielski w wymiarze 6 tygodni?

Czy pracownica musi złożyć oddzielnie jeden wniosek o urlop macierzyński i kolejny wniosek o urlop rodzicielski?

Czy wnioskując na jednym druku o urlop macierzyński (20) i rodzicielski (6) prawidłowym jest wypłacenie zasiłku 100%?

Odpowiedź:

Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego i bezpośrednio po nim części urlopu rodzicielskiego w wymiarze 6 tygodni może być zawarty w tym samym piśmie. W przypadku udzielenia pracownicy, która urodziła jedno dziecko przy jednym porodzie, urlopu macierzyńskiego i części urlopu rodzicielskiego w wymiarze 6 tygodni za ten okres przysługuje jej zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r., poz. 159 z późn. zm.) – dalej u.ś.p., miesięczny zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz okres urlopu ojcowskiego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku. Miesięczny zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru – stosownie do art. 31 ust. 2 pkt 1 u.ś.p. – przysługuje również za okres: a) 6 tygodni urlopu rodzicielskiego, w przypadku, o którym mowa w art. 182[1a] § 1 pkt 1 i art. 183 § 4 pkt 1) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r., poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p., b) 8 tygodni urlopu rodzicielskiego, w przypadkach, o których mowa w art. 182[1a] § 1 pkt 2 i art. 183 § 4 pkt 2 k.p., c) 3 tygodni urlopu rodzicielskiego, w przypadku, o którym mowa w art. 183 § 4 pkt 3 k.p.

Z art. 182[1a] § 1 pkt 1 k.p. wynika, że w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 32 tygodni. Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo w częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Zasadniczo udzielenie urlopu rodzicielskiego może nastąpić bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, nie więcej niż w 4 częściach, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej albo bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu rodzicielskiego, w wymiarze wielokrotności tygodnia. Jednakże urlop rodzicielski w wymiarze do 16 tygodni może być udzielony w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu. Przepisy k.p. formułują również wymogi, co do długości poszczególnych części urlopu rodzicielskiego. Z art. 182[1c] § 3 k.p. wynika bowiem, że żadna z części urlopu rodzicielskiego nie może być krótsza niż 8 tygodni, z wyjątkiem przypadków wymienionych w pkt 1 – 3 tego przepisu (np. za wyjątkiem pierwszej części urlopu rodzicielskiego, która w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie nie może być krótsza niż 6 tygodni). Urlop rodzicielski – co wynika z art. 182[1d] § 1 k.p. - jest udzielany na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Do przedmiotowego wniosku dołącza się dokumenty wskazane w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dz. U. z 2015 r. poz. 2243) – dalej r.s.w. Liczbę części urlopu ustala się w oparciu o liczbę złożonych wniosków o udzielenie urlopu, w której uwzględnia się także liczbę wniosków o zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego albo jego części, złożonych przez ubezpieczoną-matkę dziecka lub ubezpieczonego-ojca dziecka.

Biorąc pod uwagę powyższe należy przyjąć, że wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego i bezpośrednio po nim urlopu rodzicielskiego może być zawarty w tym samym piśmie, gdyż przepisy k.p. i r.s.w. nie przewidują w tym zakresie żadnych ograniczeń. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby były to odrębne pisma. Jeżeli chodzi o treść wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze to przepisy k.p. i r.s.w. nie formułują w tym zakresie żadnych wymogów. Wniosek taki powinien jednak obejmować: imię i nazwisko pracownika, miejscowość, datę, wskazanie pracodawcy, prośbę o udzielenie urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, datę porodu, imię i nazwisko dziecka, okres przebywania na urlopie ze wskazaniem dnia początkowego i dnia końcowego oraz podpis pracownika. Przepisy r.s.w. wskazuje natomiast co musi zawierać wniosek o udzielenie części urlopu rodzicielskiego, jak również określają jakiego rodzaju dokumenty należy dołączyć do takiego wniosku. I tak, zgodnie z § 18 ust. 1 r.s.w. wniosek o udzielenie pracownikowi części urlopu rodzicielskiego w wymiarze 6 tygodni bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego powinien zawierać: 1) imię i nazwisko pracownika, 2) wskazanie terminu zakończenia korzystania z urlopu macierzyńskiego, 3) wskazanie okresu, na który ma być udzielona część urlopu rodzicielskiego, przypadającego bezpośrednio po zakończeniu korzystania z urlopu macierzyńskiego. Do tego wniosku należy dołączyć: 1) skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (dzieci) lub zagraniczny akt urodzenia dziecka (dzieci) albo kopie tych dokumentów, 2) oświadczenie pracownika o braku zamiaru korzystania z urlopu rodzicielskiego albo z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego przez drugiego z rodziców dziecka przez okres wskazany we wniosku albo o okresie, w którym drugi z rodziców dziecka zamierza korzystać z urlopu rodzicielskiego albo z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego w okresie objętym wnioskiem.

W przypadku udzielenia pracownicy, która urodziła jedno dziecko przy jednym porodzie, urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni oraz bezpośrednio po tym urlopie części urlopu rodzicielskiego w wymiarze 6 tygodni, za okres odpowiadający okresowi tych urlopów przysługuje jej miesięczny zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Piotr Kostrzewa, autor współpracuje z publikacją Serwis HR

Odpowiedzi udzielono 1.02.2016 r.