Odpowiedź:

Na gruncie polskich przepisów, w świetle ostatnich interpretacji, umowy o dzieło z przekazaniem praw autorskich generują przychody z praw majątkowych. Tym samym sięgać należy do zapisów umów dotyczących takich praw.

Uzasadnienie:

Wynagrodzenie z umowy o dzieło z prawami autorskimi może być zaliczone do przychodów z dwóch odrębnych źródeł: z działalności wykonywanej osobiście lub z praw majątkowych. Zgodnie z art. 13 pkt 2 i 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f. – za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się między innymi:

1) przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych;

2)  przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

a) osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,

b) właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora – jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością

– z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów z umów o zarządzanie.

Z kolei w myśl art. 18 u.p.d.o.f. za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Mimo że nie jest to wprost powiedziane w ustawie od początku 2013 r. (od momentu wprowadzenia limitu kosztów autorskich) przychody z umowy o dzieło z prawami autorskimi zaliczane są do przychodów z praw majątkowych. Skoro zaś mamy do czynienia z przychodami z praw majątkowych, to konsekwentnie należy uznać, że dotyczy to także umów zawieranych z cudzoziemcami. Tym samym w takim przypadku sięgać należy do przepisów umów w zakresie dotyczącym praw majątkowych (praw autorskich).

Paweł Ziółkowski, autor współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Odpowiedzi udzielono 2.05.2016 r.