Jak należy prowadzić ewidencję czasu w przypadku pracowników z orzeczonym stopniem niepełnosprawności?
\

Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Pracodawca zatrudnia pracowników niepełnosprawnych ze stopniem znacznym i umiarkowanym. Zgodnie z wyrokiem TK z dnia 13 czerwca 2013 r. od 10 lipca 2014 r. zmienił się czas pracy osób niepełnosprawnych zaliczanych do znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Mogą pracować 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo (chyba że zezwoli lekarz).Jak należy prowadzić ewidencję czasu przy stawce godzinowej?

Pracownik nie może stracić wynagrodzenia.Ile godzin należy wpisać w kartę pracy?

Odpowiedź:

W ewidencji czasu pracy należy wykazać faktyczne godziny pracy pracownika.

Uzasadnienie:

Nakaz ewidencjonowania czasu pracy pracowników, w tym również pracowników niepełnosprawnych, wynika z art. 149 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy – dalej k.p., zgodnie z którym pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Zgodnie z § 8 i 8a rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (tekst jedn. Dz. U. Nr 62, poz. 286 z późn. zm.), pracodawca zakłada i prowadzi odrębnie dla każdego pracownika kartę ewidencji czasu pracy w zakresie obejmującym: pracę w poszczególnych dobach, w tym pracę w niedziele i święta, w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych oraz w dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, a także dyżury, urlopy, zwolnienia od pracy oraz inne usprawiedliwione i nieusprawiedliwione nieobecności w pracy.

Ewidencja czasu pracy ma zatem przede wszystkim przedstawiać rzeczywisty czas pracy pracownika. Powinna więc odzwierciedlać faktycznie przez niego przepracowane godziny w skali doby, tygodnia czy okresu rozliczeniowego. Tym samym jeśli pracownik niepełnosprawny wykonuje swoją pracę przez 5 dni w tygodniu po 7 godzin na dobę, w ewidencji czasu pracy należy wykazywać rzeczywiście przez niego przepracowany czas.

Skrócenie norm czasu pracy pracowników niepełnosprawnych może rzutować na wysokość ich pensji.

Zgodnie z obowiązującym od 16 lipca 2014 r. brzmieniem art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - dalej u.r.z.n., czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Natomiast czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.

W braku ustawowego uprawnienia, pracodawcy nie mają podstaw dla obniżania należnego pracownikom, których normy czasu pracy ulegną skróceniu, wynagrodzenia określonego w stałej stawce miesięcznej.

Inaczej jednak sytuacja kształtować się będzie w przypadku pracowników, których wynagrodzenie określono w stawce godzinowej. W ich przypadku, wobec zmniejszenia liczby godzin pracy w dobie, a co za tym idzie w miesiącu, odpowiedniemu zmniejszeniu ulegnie również otrzymywane wynagrodzenie.

Powyższa sytuacja budzi kontrowersje, z uwagi na nierówne traktowanie w zatrudnieniu pracowników w zależności od sposobu wynagradzania jakim są objęci. Nie mniej jednak z prawnego punku widzenia powyższe, wobec braku regulacji ustawowych, jest dopuszczalne a podważanie wskazanej praktyki może następować tylko w ramach indywidualnych postępowań przed sądem pracy.

Dlatego też pracodawcy, którzy zatrudniają pracowników niepełnosprawnych, wynagradzanych według stawek godzinowych, chcąc aby osoby te nie straciły na pensji (wobec ustawowego obniżenia obowiązujących je norm czasu pracy), powinny odpowiednio zwiększyć ich wynagrodzenia za pracę.

Joanna Kaleta, autorka współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Odpowiedzi udzielono 25 lipca 2014 r.

Data publikacji: 20 sierpnia 2014 r.