Możliwości wykorzystywania inteligentnej odzieży roboczej jest bardzo wiele. Poczynając od zwiększenia fizycznej ochrony pracowników, po uszczelnienie procedur BHP, aż na poprawie higieny w miejscu pracy kończąc.
Producenci odzieży roboczej coraz częściej uczestniczą w projektach badawczych, których celem jest stworzenie „smart odzieży” roboczej dla pracowników. Jednym z testowanych obecnie rozwiązań, jest zastosowanie technologii RFID (ang. radio-frequency identification). Polega ono na wszywaniu w ubiór chipów - urządzeń elektronicznych, wielkości nieco dłuższej od ziarnka ryżu - które za pomocą fal radiowych mogą komunikować się z anteną czytnika z odległości od kilkudziesięciu centymetrów do kilku metrów. Chip sam z siebie nie wysyła żadnego promieniowania ani sygnałów. Działa podobnie jak kod kreskowy wydrukowany na produktach.
Zastosowanie w odzieży roboczej technologii RFID może znacznie poprawić bezpieczeństwo na przykład w budownictwie, które według badania „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2016” jest jedną z najbardziej niebezpiecznych branż. Zainstalowane w odzieży chipy mogą na przykład sygnalizować, czy pracownicy mają ważne szkolenia BHP, czy też przekazywać do systemu dane pracownika, który w niewłaściwy sposób użytkuje odzież roboczą.
Niewątpliwie jednym ze sposobów zapobiegania niebezpiecznym sytuacjom w pracy jest stosowanie środków ochrony indywidualnej, zależnych i adekwatnych do danych warunków pracy – mówi Elżbieta Rogowska, Dyrektor Handlowy z PW Krystian, ekspert Koalicji Bezpieczni w Pracy – Już teraz rynek oferuje odzież ochronną z chipem, na którym zakodowane są takie informacje jak imię i nazwisko pracownika oraz data otrzymania odzieży roboczej. Informacje te można sczytać za pomocą oprogramowania, które można zainstalować na każdym smartfonie czy tablecie. Inteligentna odzież robocza to z pewnością przyszłość BHP. Dzięki nowoczesnym technologiom będziemy mogli zwiększyć poziom bezpieczeństwa pracowników – szczególnie w branżach, które uważane są za najbardziej niebezpieczne – dodaje.
Wśród testowanych rozwiązań jest także wszywanie w ubrania urządzeń namierzających (na przykład GPS) z oddzielnym systemem zasilania. Taką odzież można byłoby zastosować na przykładu pracowników, którzy pracują przy budowie dróg i autostrad, gdzie odcinki prac liczą nawet kilkanaście kilometrów. Dzięki zastosowaniu „inteligentnej odzieży” możliwe byłoby łatwe namierzenie pracownika w razie wypadku przy pracy, a tym samym szybsza organizacja pomocy. W przypadku „inteligentnej odzieży” możliwe jest także alarmowanie służb pracodawcy w przypadku, gdy na przykład pracownik podnosi zbyt ciężki ładunek, stwarzając przy tym zagrożenie dla siebie i otoczenia.

Źródło: Koalicja Bezpieczni w Pracy

Dowiedz się więcej z książki
Bezpieczeństwo i higiena pracy. Pytania i odpowiedzi
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł