Zakład Ubezpieczeń Społecznych zacieśnia współpracę z kolejną instytucją ze świata nauki. Wspólne projekty z obszaru polityki społecznej i ubezpieczeń społecznych, stała współpraca naukowa i badawcza, a przede wszystkim stałe podnoszenie świadomości społecznej - to główne punkty nowo zawartej umowy partnerskiej z IPiSS.
20 września została podpisana nowa umowa o partnerskiej współpracy z Instytutem Pracy i Spraw Socjalnych. Sygnatariuszami porozumienia była prof. Gertruda Uścińska, Prezes ZUS i reprezentujący IPiSS dyrektor, dr Łukasz Arendt.
Współpraca ZUS z IPiSS będzie dotyczyła realizacji przedsięwzięć edukacyjnych, naukowych, badawczych, a także działalności wydawniczej. Dzięki porozumieniu instytucje będą nawzajem udzielały patronatu swoim inicjatywom. Na podstawie umowy przedstawiciele IPISS dołączą do jury konkursu przygotowywanego przez ZUS na najlepsze prace licencjackie, magisterskie i doktorskie z dziedziny ubezpieczeń społecznych. Także przedstawiciele ZUS zostali zaproszeni do udziału w jury analogicznego konkursu organizowanego przez Instytut. - Porozumienie formalizuje m.in. współpracę edukacyjną obu instytucji. A na płaszczyźnie edukacji w zakresie ubezpieczeń społecznych jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia. Musimy wspólnie podnosić świadomość obywateli w tej dziedzinie - powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Dr Łukasz Arendt stwierdził, że dzięki porozumieniu prace naukowe i badawcze będą mogły być rozwijane w sposób interdyscyplinarny.
IPiSS powstał w 1962 roku. To placówka naukowo-badawcza, która podejmuje problemy pracy i polityki społecznej. Prekursorskie badania były zawsze wyróżnikiem tego ośrodka. Dotyczyły m.in. analizy efektywności instrumentów polityki społecznej i polityki rynku pracy, relacji między polityką przemysłową a systemem zabezpieczenia społecznego na poziomie przedsiębiorstwa; demograficznych i społeczno-ekonomicznych uwarunkowań życia i funkcjonowania rodzin różnych typów oraz nowych systemów ubezpieczeniowych, tj. uzupełniających ubezpieczeń emerytalnych, ubezpieczeń na wypadek bezrobocia, ubezpieczeń zdrowotnych. Instytut nie mniej znany jest ze swojej bogatej działalności wydawniczej. Nadzór nad IPiSS sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Podpisanie umowy o współpracy z IPiSS to element wzmocnienia obecności ZUS w obszarze naukowo-badawczym. Do tej pory ZUS nawiązał współpracę z czołowymi polskimi uczelniami, a na początku września także z Polską Akademią Nauk.
Źródło: www.zus.pl, stan z dnia 21 września 2016 r.