Raport Płacowy Sedlak & Sedlak 2018 dla branży IT wyróżnia testerów manualnych i automatycznych.

Ci pierwsi odpowiadają za manualne testowanie poprawności kodu. Zajmują się tworzeniem planów testów, manualnym testowaniem aplikacji oraz wykrywaniem i dokumentowaniem błędów.

Z kolei tester oprogramowania automatyczny odpowiada za pisanie skryptów testowych, tworzenie scenariuszy i przeprowadzenie testów automatycznych.

Czytaj też: Rekordowe zarobki Polaków za granicą >

W raporcie oba stanowiska dodatkowo podzielono na trzy grupy, w zależności od poziomu doświadczenia – od specjalisty młodszego, przez specjalistę doświadczonego, do starszego.  Wyróżniono też zarobki na stanowisku koordynatora oraz kierownika zespołu testerów.  

Kierownik blisko 20.000 zł, tester manualny na końcu

Najwyższe wynagrodzenie wśród testerów w 2018 roku otrzymują oczywiście liderzy i kierownicy. Połowa kierowników zespołu testerów zarabia więcej niż 17.200 zł.

Kierownik zespołu testerów odpowiada za jakość i wydajność zespołu, kontrolowanie realizacji projektów, wdrażanie narzędzi usprawniających pracę, a także bierze udział w procesach rekrutacyjnych i współpracuje z innymi zespołami w obrębie IT. 

Nieco mniejszy zakres odpowiedzialności ma koordynator zespołu testerów, którego wynagrodzenie wynosi 10.700 zł. W przypadku testerów oprogramowania znaczenie ma szczegółowa treść wykonywanej pracy. Nieco więcej zarabiają testerzy przeprowadzający testy automatyczne – mediana ich wynagrodzenia wynosi 7800 zł. Testerzy manualni zarabiają 1000 zł mniej. 

Czytaj też: Ile zarabia piłkarz? 10 najlepiej opłacanych gwiazd boiska w 2018 roku >

Na dobry początek 5000 zł

Stanowisko testera oprogramowania jest szczególnie atrakcyjne dla osób, które kuszone wysokimi zarobkami, chcą zmienić branżę i rozpocząć pracę w sektorze IT. Na rynku roi się od ofert szkoleń dla rozpoczynających pracę w tym zawodzie. Nic w tym dziwnego, skoro połowa młodszych testerów oprogramowania automatycznych otrzymuje wynagrodzenie wyższe niż 5000 zł. Po nabyciu doświadczenia i pełnej samodzielności w działaniu zarobki testera automatycznego wzrastają o ponad 50 proc. Z kolei starszy tester otrzymuje wynagrodzenie wyższe niż 10.000 zł. 

Nieco niższe stawki otrzymuje tester manualny. Stawka dla młodszego specjalisty to 4500 zł, dla doświadczonego 6800 zł, a dla starszego 9600 zł. 

Źródło danych: wynagrodzenia.pl, Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń