Według raportu, jedna czwarta wszystkich ofert w Polsce znajdowała się w województwach: mazowieckim (15%) i dolnośląskim (12%). Według raportu styczeń, czerwiec, lipiec, październik i listopad szczególnie wyróżniają się w skali roku jako najważniejsze miesiące dla sektora rekrutacji. Raport został opracowany na podstawie danych z wyszukiwarki Adzuna uzyskanych w okresie od stycznia do grudnia 2016 roku.

Gdzie kandydaci znaleźli najwięcej wakatów w 2016 roku?

W ubiegłym roku w województwach kandydaci znaleźli średnio 275 573 ogłoszeń o pracę. W województwach mazowieckim, dolnośląskim oraz małopolskim poszukujący pracy znaleźli niemal dwukrotnie więcej wakatów niż średnio w pozostałych regionach Polski. Województwo podlaskie znalazło się na szarym końcu w rankingu regionalnym– w 2016 roku opublikowano tam o 80% mniej wakatów niż wynosi roczna średnia krajowa. Województwa mazowieckie, dolnośląskie, małopolskie, śląskie, wielkopolskie oraz pomorskie podciągają średnią roczną liczbę ofert zatrudnienia. W stolicy poszukujący pracy znaleźli w 2016 r. średnio ponad 830 tysięcy ogłoszeń (15% wszystkich ofert w kraju), czyli niemal 15 razy więcej niż w województwie podlaskim. Podlaskie, świętokrzyskie I warmińsko-mazurskie plasują się w ostatniej trójce rankingu, łącznie (194 210) nie przekraczając nawet średniej regionalnej.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Kiedy pracodawcy szukają kandydatów?

Dane dotyczące średniej liczby ofert pracy oraz łącznej liczby nowych ofert pojawiających się na rynku z miesiąca na miesiąc wskazują na wyraźną sezonowość w rekrutacji. Pracodawcy publikowali średnio 480 tysięcy ogłoszeń o pracę miesięcznie. W lipcu, łączna liczba nowych ofert pracy osiągnęła rekordową liczbę 536 tysięcy ofert, niemal dwukrotnie większą niż w grudniu. Trend publikacji ogłoszeń z ubiegłego roku wskazuje na wyraźny wzrost działalności rekrutacyjnej w II oraz III kwartale. Z danych wyszukiwarki wynika jasno, iż cykliczny boom rekrutacyjny rozpoczyna się w pierwszym miesiącu roku. W maju zaobserwowano największy spadek w liczbie ogłoszeń na rynku pracy w skali roku. Następnie, lipiec oraz przełom października i listopada charakteryzują się dużym zapotrzebowaniem nowych pracowników, zaś w grudniu obserwujemy niemal zupełne wstrzymanie procesów rekrutacyjnych.

Źródło: Azuna​