Projekt rozporządzenia RM, przekazany do konsultacji społecznych, dotyczy terminu, sposobu i trybu przekazywania środków zgromadzonych na rachunku członka OFE na fundusz emerytalny Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o ubezpieczonych, którym pozostało mniej niż 10 lat do emerytury. Jak wyliczają eksperci, osobom takim w zasadzie nie opłaciłoby się pozostawać w OFE w ogóle. Dotyczy to zresztą nawet dzisiejszych 50-latków. Ryzyko grania na giełdzie ich składkami, a także koszty obsługi powodują, że korzystniej gromadzić im jest wszystkie środki na przyszłą emeryturę w ZUS.

W projekcie rozporządzenia RM zaznaczono, że zasada, w myśl której środki zgromadzone na rachunku w OFE będą systematycznie przekazywane do FUS i ewidencjonowane na prowadzonym w ZUS subkoncie przez 10 lat poprzedzających moment osiągnięcia przez ubezpieczonego wieku emerytalnego, wynika z ustawy z 6 grudnia 2013 r. zmieniającego zasady wypłaty emerytur ze środków gromadzonych w OFE. Zasada ta stanowi, iż każdego miesiąca na subkonto przekazywana będzie kwota odpowiadająca określonej liczbie jednostek rozrachunkowych zgromadzonych na rachunku członka OFE.
Rozliczenia między ZUS i OFE odbywać się będą w taki sposób, by w miesiącu ukończenia wieku emerytalnego przez danego ubezpieczonego liczba jednostek rozrachunkowych na rachunku członka OFE wynosiła zero. Wtedy też ustanie członkostwo danej osoby w Otwartym Funduszu Emerytalnym.
Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem, ZUS do 10. dnia każdego miesiąca kalendarzowego będzie informował OFE o ubezpieczonych będących członkami tego funduszu emerytalnego, którzy w danym miesiącu ukończyli lub ukończą wiek wyższy niż 10 lat od wieku emerytalnego. Informacja przekazywana będzie w formie elektronicznej, a zawarte będą w niej dane członka OFE takie jak: imię i nazwisko, data urodzenia, numer PESEL, data zaprzestania odprowadzania składek do OFE.
Rozporządzenie ma wejść w życie 31 października 2014 r.