Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji (EFG) udziela wsparcia osobom objętym zwolnieniami, których przyczyny tkwią w globalizacji. Jest instrumentem finansowym Unii Europejskiej. W Polsce funkcję Instytucji zarządzającej EFG pełni Minister Rozwoju Regionalnego.

Ramy prawne funkcjonowania EFG określa rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1927/2006 z dnia 20 grudnia 2006 r. ustanawiające Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji (Dz. Urz. UE L 48 z 22.02.2008, str. 82), zmienione rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 546/2009 z dnia 18 czerwca 2009 r. (Dz. Urz. UE L 167 z 29.06.2009, str. 26).
Tylko w 2011 r. Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji pomógł 21 tys. zwalnianych pracowników z takich państw jak Austria, Belgia, Czechy, Dania, Francja, Grecja, Holandia, Irlandia, Niemicy, Polska, Portugalia i Włochy.
Niepokojące dane o bezrobociu spowodowały, iż Komisja Europejska rozważa aby od 2014 r. ponownie uruchomić wsparcie dla zwalnianych pracowników z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG). Jednak nie wszystkie państwa członkowskie popierają ten pomysł, sprzeciw na przedłużenie tej pomocy do końca przyszłego roku zgłosiły Niemcy, Słowacja, Szwecja, Czechy, Łotwa, Holandia, Wielka Brytania i Dania.

W Polsce ze środków funduszu globalizacyjnego korzystali pracownicy zwalniani m.in. z Huty Stalowa Wola, zakładów Cegielskiego, wielkopolskich firm branży motoryzacyjnej, z HSW – Zakłady Zespołów Napędowych Sp. z o.o. i Zakładów Metalowych DEZAMET.

 

Małgorzata Skibińska