Czy pracodawca może wyrazić zgodę na dofinansowanie trzeciego roku studiów licencjackich (5 i 6 semestru)?
Studia były podjęte celem umożliwienia awansu.
Czy podczas kontynuowania studiów pracodawca może dofinansować ostatni rok, o ile wyrazi na to zgodę dyrektor?
 
Odpowiedź: pracodawca, który chce wesprzeć pracownika w podnoszeniu kwalifikacji, może dofinansować naukę na studiach w każdym czasie, tj. również w trakcie jej trwania.

Uzasadnienie: przepis art. 1031 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p. stanowi, że przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Przedstawiona regulacja przewiduje, że pracownik może podnosić kwalifikacje z inicjatywy pracodawcy, którą należy rozumieć jako wymóg dotyczący uzyskania przez pracownika nowych kwalifikacji lub umiejętności. Omawiana norma dopuszcza również sytuację, że pracownik z własnej inicjatywy podnosi swoje kwalifikacje. Pracodawca, który chce wesprzeć pracownika w tych działaniach nie musi kierować go na doszkalanie. Wystarczy, jak wyrazi na to zgodę. Przy czym, zgodę taką może wydać w każdym czasie, również w trakcie podnoszenia kwalifikacji przez pracownika. Tym samym nie ma przeszkód aby pracodawca dofinansował pracownikowi ostatni rok studiów.
 
 

Należy jednak wspomnieć, że mimo, iż obowiązek pracodawcy ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych jest podstawową zasadą prawa pracy (art. 17 k.p.) oraz obowiązkiem wskazanym w art. 94 pkt 6 k.p., to pracodawca nie ma obowiązku stwarzania warunków do uzyskania określonych kwalifikacji (por. wyrok SN z dnia 25 maja 2000 r., I PKN 657/99, OSNAPiUS 2001, nr 22, poz. 660, oraz uzasadnienie uchwały SN z dnia 10 marca 2005 r., II PZP 2/05, OSNP 2005, nr 16, poz. 240), w tym obowiązku ponoszenia kosztów edukacji pracownika. Jak wskazał SN w uchwale II PZP 2/05, do pracodawcy należy "ułatwianie" podnoszenia kwalifikacji, przez co należy rozumieć nieodmawianie bez uzasadnionych przyczyn zgody na korzystanie z wybranej przez pracownika formy kształcenia oraz tworzenie pozytywnej atmosfery wobec uczących się pracowników.