Funkcjonariusze, którzy wstąpią do służby do końca 2010 roku, wybiorą, czy chcą przechodzić na emerytury na starych czy nowych zasadach. Ci, którzy zrobią to później, wyboru mieć nie będą.

Rząd planuje, że reforma systemu emerytalnego służb mundurowych wejdzie w życie 1 stycznia 2011 r. Nowy system obowiązkowo obejmie funkcjonariuszy, którzy wstąpią do służby po tym terminie. Prawo do wcześniejszej emerytury nabędą oni po 20 latach służby, a nie jak jest obecnie po 15. Wysokość świadczenia wyniesie 45 proc. podstawy, która będzie liczona ze średniego uposażenia z ostatniego roku służby, z dodatkami o charakterze stałym i nagrodami rocznymi. Jeśli funkcjonariusz zdecyduje się pozostać w policji czy straży, wysokość jego emerytury będzie rosnąć o 3 proc. podstawy wymiaru co rok, aż do osiągnięcia 85 proc. w 35. roku służby (pełna emerytura).

Wyższe dodatki do emerytury otrzymają tylko funkcjonariusze z elitarnych jednostek. Dodatkowe 2 proc. podstawy wymiaru za każdy rok służby otrzymają nurkowie i płetwonurkowie oraz funkcjonariusze biorący udział w akcjach terroryzmu. O 1 proc. zostaną też zwiększone świadczenia personelu latającego na samolotach i śmigłowcach oraz osób zatrudnionych w wywiadzie. Natomiast o 0,5 proc. zostaną zwiększone emerytury m.in. saperów czy spadochroniarzy.
Funkcjonariusze pozostający w służbie 1 stycznia 2011 r. będą mieli prawo wyboru systemu emerytalnego. Wybór ten musi nastąpić najpóźniej w dniu złożenia wniosku o przyznanie emerytury lub renty.

Gazeta Prawna, 29 czerwca 2009 r., Bożena Wiktorowska