Z takiej możliwości, czyli wcześniejszego lub późniejszego przyjścia lub wyjścia z pracy, skorzystało do tej pory łącznie 2/3 pracowników ministerstwa.
Urząd działa jak dotychczas, od poniedziałku do piątku, a pracownicy pracują 40 godzin tygodniowo, ale w systemie elastycznego czasu pracy. Godziny przyjścia do pracy i zakończenia jej są określane, w porozumieniu z przełożonym, a czas pracy planowany jest z tygodniowym wyprzedzeniem. Tym samym przestały obowiązywać stałe godziny rozpoczynania i zakończenia pracy urzędu. Za zapewnienie ciągłości pracy, w godzinach 8.15-16.15, odpowiadają m.in. osoby koordynujące pracą danej komórki organizacyjnej. Elastyczny czas pracy spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród pracowników. W badaniu przeprowadzonym wewnątrz urzędu, pracownicy bardzo dobrze ocenili wprowadzone usprawnienie. Decyzja o elastycznym czasie pracy została podjęta przez dyrektora generalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Wcześniej projekt został uzgodniony z Zarządem Związków Zawodowych Pracowników Cywilnych MSW.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło także specjalny, przyjazny rodzicom i ich dzieciom pokój do pracy. Pokój dla rodzica z dzieckiem jest wyposażony w sprzęt biurowy oraz kącik zabaw dla dzieci. Dzięki temu ułatwieniu pracownicy, którzy w wyjątkowych sytuacjach nie mają z kim pozostawić swoich pociech – mogą zabrać je ze sobą do pracy. W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych przygotowano i udostępniono specjalny pokój, przystosowany do pracujących rodziców. Rodzice, którzy nie mają z kim pozostawić swoich pociech, a ich praca w urzędzie jest niezbędna, mogą pracować w specjalnym pomieszczeniu, wyposażonym w sprzęt biurowy dla pracowników i kącik zabaw dla dzieci. W pokoju znajduje się także miejsce dla mam karmiących piersią. Z pokoju mogą korzystać wszyscy rodzice, którym sytuacja losowa nie pozwoliła danego dnia na pozostawienie dziecka pod opieką najbliższych lub przedszkola.
Źródło: http://www.msw.gov.pl/